poniedziałek, 3 grudnia 2012

Szukanie pracy w Internecie- orientacjaNa samym początku naszego blogowania chcemy dać krótki zarys tego, gdzie i jakie oferty można u nas znaleźć. W dzisiejszych czasach prawie wszystko można znaleźć w Internecie, także w dziedzinie pracy. Oferty pracy są coraz rzadziej publikowane w formie wydrukowanej.

Prawie każda firma posiada własną stronę internetowa. Na wielu z tych stron umieszczane są aktualne oferty pracy. Im większe przedsiębiorstwo, tym większe prawdopodobieństwo, że wolne stanowiska zostaną opublikowane online. Jednak istnieją też firmy, które nie posiadają własnego portalu.  Oferty pracy które są udostępniane przez firmy rekrutacyjne, są również publikowane w sposób opisany powyżej, przy czym firmy rekrutacyjne przeważnie posiadają własną stronę internetowa.

Firmy nie tylko publikują oferty pracy na swoich własnych platformach, ale także na innych różnych stronach internetowych. To jest ważne, aby uzyskać jak największą liczbę potencjalnych kandydatów i nie jest to możliwe tylko przy udostepnieniu ofert na własnej platformie. Z reguły takie strony internetowe są płatne. Im więcej osób znajduje się na tej stronie, tym więcej to kosztuje. Z tego powodu tylko niektóre oferty pracy zostają publikowane. Pyzatym niektóre firmy używają bezpłatnych giełd pracy, gdzie niestety często znajdują się niepoważne i podejrzane oferty. Należy jednak rozważyć, czy to jest rozsądne dla wizerunku firmy. 

Ogólne rzecz biorąc dostępne oferty pracy znajdują się na platformach firm i na płatnych lub bezpłatnych internetowych giełdach pracy, albo też na jednych i drugich stronach. Z tego powodu w trakcie szukania pracy, można natrafić na ogromną ilość przeróżnych stron, które należałoby regularnie przeglądać. Codziennie dochodzą do tego nowe firmy. Również codziennie powstają nowe internetowe giełdy pracy; jedne koncentrują się na regionie, inne na konkretnych branżach.

Aby pokonać ta wielka ilość ofert pracy, w ostatnich latach powstały tak zwane „metawyszukiwarki” (jak na przykład JOBkralle). Chodzi tu o pionowe wyszukiwanie, o wyśledzanie linków powiązanych z ofertami. (Słowo „metawyszukiwarka”- powstało dużo wcześniej i teraz nie odzwierciedla dokładnego znaczenia- dzisiaj wyszukiwanie trwa o wiele szybciej). Ta specjalna wyszukiwarka nie posiada własnej bazy danych, tylko przekierowuje swoich użytkowników do stron, z których pochodzą opublikowane oferty. Te wyszukiwarki są kompleksowym narzędziem, niezbędnym do wyszukiwania pracy. 

Należy również nadmienić, ze w ostatnich czasach powstał jeszcze jeden dodatkowy kanał pracy jakim są Social Media. Wiele z nich oferuje także oferty pracy.

Wyszukiwanie pracy w Internecie jest wielorakie i kompleksowe. Nie da się niestety dokładnie ustalić dokąd zmierza ten trend. Jedno jest pewne: będziemy Was informować o ważnych nowościach!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz