piątek, 8 lutego 2013

Jedna praca przez cale życie zawodowe to już rzadkość.

Dawniej ludzie byli zatrudnieni w jednej i tej samej firmie przez cale życie, ale w dzisiejszych czasach sprawy wyglądają inaczej. Trzeba być zdolnym do przystosowania się- dziś to może być praca w Warszawie, a jutro może już za granicą. 

prawo.egospodarka.pl


Temat zmiany pracy jest dzisiaj rozpowszechniony. Nie tylko bezrobotni szukają pracy, lecz także pracownicy, którzy chcą się wspiąć wyżej na drabinie karierowej. Aby to osiągnąć, nie tylko lojalność jest potrzebna, ale o wiele więcej zdolność do przystosowania się do nowego miejsca pracy, do nowej umowy i do nowych warunków. Dlatego zróżnicowane doświadczenie oraz odpowiednie wyksztalcenie są alfą i omegą kariery zawodowej.

Zjawisko „kariery” pojawiło się wraz z modą na studiowanie. Tymczasem pojawił się strach, że po zakończeniu studiów (które i tak w większości dłużej trwają niż to było zaplanowane), z dyplomem w ręce, nie będzie można odnaleźć pracy . Świeżo upieczeni absolwenci często mogą liczyć tylko na umowę na określony czas, i nie są tak gorąco oczekiwani jak to było dawniej. Media odgrywają tutaj ważną rolę. Dzięki nowym technologią, pracownik oraz pracodawca mogą szukać pracy lub ogłaszać swoje oferty online, nie marnując przy tym czasu.

Szybkie tempo w mediach powoduje, że pogoń za karierą staje się ważniejsza niż planowanie rodziny i ustatkowanie się. Najważniejsze jest doświadczenie i zdolność do dostosowania do tego stanu rzeczy. Tylko w ten sposób łatwiej można przetrwać na dzisiejszym rynku pracy.

Media pomagają szybciej odnaleźć dostępne oferty pracy. Przez całą dobę można uzyskać informacje, gdzie pojawiają się wolne stanowiska, w jakiej branży i w jakim kraju. Zmiana pracy jest zatem łatwiejsza, ponieważ wiele pytań można z góry wyjaśnić za pośrednictwem internetu. Z tego powodu zmiana pracy nie jest zawsze obowiązkiem, lecz częściej jest to dobrowolny krok w kierunku zdobycia bogatszych doświadczeń, nowej wiedzy i lepszej kariery.

arbeitszeit24.com

Z powodu tak wielu zmian w świecie pracy, w ostatnich latach pojawił się nowy zawód, tak zwany „jobhopper”. Jobhopper to ktoś kto „skacze z pracy do pracy”, czyli zmienia pracę w krótkich odstępach czasu i skacze z firmy do firmy. Tego rodzaju pracownik często jest angażowany do pracy nad projektami, które mają tymczasowa ważność. Taki rodzaj pracy może być ryzykowny, ponieważ z reguły chodzi tu o umowę tymczasową. Jednak istnieje duże prawdopodobieństwo, że praca jobhoppera nabierze w najbliższych latach wartości i uzyska więcej popularności.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz