czwartek, 18 kwietnia 2013

Chcesz poznać tajemnicę uprzejmnego odmawiania szefowi?


W wielu sytuacjach zarówno w życiu osobistym jak i w pracy pojawia się problem: czy wypada odmówić czy może jednak lepiej posłusznie zgodzić się z naszym rozmówcom. Nie jest to prosty wybór. Jednak czasem umiejętność odmawiania staje się niezwykle przydatna. Szczególnie w pracy powinniśmy nauczyć się konstruktywnego odmawiania naszemu przełożonemu.

benzinga.com

Istnieje wiele sposobów na miłą odmowę szefowi! Wydaje Ci się to niemożliwe? A jednak da się to zrobić! Oto pare przydatnych wskazówek:
  1. Nawet gdy chcesz powiedzieć „nie”, zaczynaj zdanie od „tak”. Na przykład na pytanie Twojego szefa czy nie mógłbyś przyjść w sobotę do pracy, odpwiedz: „Tak, z chęcią przyjdę w sobotę do pracy. Niestety do godziny 17.00 jestem umówiony z klientem/muszę przejżeć statystyki dla firmy, itp.” Ważne jest aby Twój szef myślał, że powód dla którego nie możesz wykonać danej czynności nie jest zależny od Ciebie.
  2. Mowa ciała jest również bardzo ważna przy mówieniu słowa „nie”. Postaraj się miłym głosem i z otwartymi dłońmi przkonać szefa iż nie będziesz mógł zrobić dla niego dodatkowego projektu.
  3. Powinneś mieć dobry powód, którym przekonasz Twojego przełożonego o tym iż dane zadanie nie może być w tej chwili przez Ciebie wykonane. Nie powinneś jednak używać sformułowań typu: „to nie leży w zakresie moich obowiązków” lub „nie mam czasu”.
  4. Spróbuj zaproponować dobrą alternatywę. Nie możesz wykonań zadania, ale na przykład nowy kolega w firmie zajął by się tym doskonale, a przy okazji poznał lepiej firme. Ty jednak mógłbyś z chęcią mu pomóc.
  5. Postaraj się zrewanżować szefowi swoją odmowę i niedyspozycyjność. Użyj sformułowania: „Jest mi bardzo przykro, że nie mogę przyjść w sobotę do pracy. Jednak w następnym tygodniu zrobię co w mojej mocy by wszystkie zadanie były wykonane na czas.”

Zobacz filmik, który pokaże Ci, jak wygląda to w praktyce:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz