wtorek, 2 kwietnia 2013

Kariera i rodzina


Czasy, w których to tylko mężczyzna zarabiał pieniądze, a kobieta troszczyła się „tylko” o dom i dzieci dawno przeszły już do historii. Dziecko oznacza dla młodych rodziców bardzo dużą zmianę w ich życiu.  Panuje powszechne przekonanie, iż kobieta powinna zająć się wychowywaniem potomstwa. Jednak coraz częściej pojawia się pytanie: Powinnam poświęcić karierę na rzecz rodziny?

sueddeutsche.de

Coraz więcej matek decyduje się na pracę zawodową pomimo posiadania dzieci. Od kobiet oczekuje się godzenia pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi. Jednak nie zawsze jest to proste zadanie. Wychowyanie dzieci to przecież ciężkie zajęcie, a powrócenie później do byłej pracy również nie jest łatwym zadaniem. W ciągu trzech lat przerwy związanej z wychowywaniem dzieci, sytuacja na rynku pracy może ulec kolosalnej zmianie i stara praca może stać się nie lada wyzwaniem! Głównymi przyczynami, przez które powrót do byłej firmy jest utrudniony są między innymi długa przerwa w pracy, brak miejsc do opieki nad dziećmi oraz nie korzystne dla rodziny godziny pracy.

Wiele firm stara się zrozumieć problemy matek i pomaga im w ponownym starcie zawodowym. Często jednak okazuje się, że pracodawom przeszkadzają niedyspozycje kobiet z powodów rodzinnych. Dlatego właśnie przedsiębiorcze mamy decydują się coraz częściej na alternatywny model czasu pracy, prace dorywcze lub prace na pół etatu. Jednak nawet takie prace mają swoje minusy. Kobiety, które nie pracują na cały etat nie mogą w pełni rozwijać swojej kariery i najbardziej na tym ucierpiają. Pracodawcy bardziej polegają na pracownikach, którzy pracują dla firmy na cały etat. Pozatym różnica w wynagrodzeniu jest rówież spora, co nie pozwala na całkowite usamodzielnienie się.  

Jedną z alternatyw jest tak zwany „Home Office“, który daje możliwość pracy w domu za pomocą internetu bądź telefonu. Podczas gdy normalnie ważne terminy i spotkania odbywają się w biurze, pracujący rodzice mogą wykonywać pracę z jednego z pomieszczeń domowych.
Połączyć pracę i rodzinę jest bezwątpienia jednym z największych wyzwań młodego pokolenia. Jednak czynnność zawodowa kobiet jest coraz to lepiej widziana, co pozwla na sprawne pogodzenie roli matki i business women.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz