czwartek, 11 kwietnia 2013

Nie zniechęcaj się po otrzymaniu odmowy, a czerp z tego korzyści!


Każdy w swoim życiu otrzymał po rozmowie kwalfikacyjnej przynajmniej jedną odmowę. 


praca.interia.pl

Prawie wszystkie negatywne odpowiedzi są jednak standartowymi formami, które nie zawierają konkretnego uzasadnienia. Odmowa nie jest nigdy opinią o kandydacie jako o człowieku lub pracowniku. Po samej rozmowie kwalfikacyjnej pracodawca nie jest w stanie stwierdzić wielu informacji, które pozwoliłyby mu na taką ocenę. Jeśli ktoś poświęca wiele czasu i wkłada wiele trudu w przygotowanie się do rozmowy z przyszłym pracodawcą, jest zapewne rozczarowany otrzymaniem negatywnej odpowiedzi.

Każda nowa aplikacja jest dla Ciebie szansą


Prawie zawsze identyczna, bezosobowa wiadomość odmowna jest skierowana do niewybranch osób ubiegających się o dane stanowisko. Nie jest to jednak pomocne w dalszym szukaniu pracy. Kandydaci nie są świadomi błędów, które popełnili w czasie rozmowy i nie mogą ich tym samym poprawić. Mimo tego są pewne strategie, dzięki którym można z odmowy wynieść korzyści przydatne do następnych rozmów kwalfikacyjnych:

1. Jeśli otrzymasz odmowę chociaż nie zostałeś wcześniej zaproszony na rozmowę kwalfikacyjną:

Powinneś jeszcze raz dokładnie przejrzeć swoje CV i dokumenty aplikacyjne:

  • Czy życiorys jest przejrzysty, łatwy do zrozumienia?
  • Czy list motywacyjny odnosił się do stanowiska, które chciało sie otrzymać?
  • Czy poprawna jest forma wysłanych dokumentów, pisownia stylistyczna i gramatyka?  

Nawet najmniejszy błąd w dokumantach aplikacyjnych może spowodować odrzucenie podania już na samym początku. Najlepszą opcją byłoby sprawdzenie CV przez osobę trzecią, która to objektywnie i szczerze oceniłaby jakość rozsyłanych dokumentów.

2. Jeśli otrzymasz odmowę po rozmowie kwalfikacyjnej:

Zostało stwierdzone, że Twoje podanie o prace było bardzo dobre. W innym wypadku nie zostałbyś zaproszony na rozmowę z pracodawcą.

Powinneś jeszcze raz dokładnie przeanalizować przebieg rozmowy:

  • Jak przebiegła?
  • Czy na wszystkie pytania została udzielona odpowiedź?
  • Czy dokumenty były kompletne?
  • Czy przygotowałeś się wystarczająco dobrze do rozmowy z przyszłym pracodawcą?  
  • Czy wystarczająco dobrze znałeś strategię i filozofię firmy?
  • Czy Twoje kwalfikacje są na pewno wystarczające o ubieganie się o konkretne stanowisko?
  • Jakie momenty w czasie rozmowy chciałbyś powtórzyć jeszcze raz, co zrobiłbyś tym razem lepiej by uzyskać tą pracę?

Spróbuj odpowiedzieć sobie na pytanie, co przyczyniło się do tego, że otrzymałeś odmowną odpowiedź? Jeśli nie znajdziesz uzasadnienia, powinneś odważyć się i spróbować uzyskać odpowiedź od niedoszłego pracodawcy. Tym sposobem możesz dowiedzieć się najlepiej, jakie są przyczyny twojego niepowodzenia po rozmowach kwalfikacyjnych.

Następną możliwością na użycie odmowy do własnych korzyści jest bez zwątpienia okazja do napisania firmie listu. W piśmie możecie poinformować szefostwo iż jest wam przykro z zaistniałej sytuacji gdyż oferowane stanowisko bardzo was interesowało i wyrazić proźbę o poinformowaniu was o podobnych wolnych etatach. Dodatkowo można zaznaczyć, że firma zrobiła na was dobre wrażenie i może zachować wszystkie wasze dokumenty aplikacyjne. Dzięki temu potwierdzicie szczere zainteresowanie danym stanowiskiem i pozostaniecie dobrze zapamiętani.

Czytaj więcej:

7 rzeczy, które należy przygotować przed rozmowa kwalifikacyjną - Kliknij TUTAJ


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz