poniedziałek, 16 września 2013

Często nie doceniane zdjęcie w życiorysie

Przy poszukiwaniu pracy pojawia się wiele pytań dotyczących aplikacji. Jak powinno wyglądać dobre CV? Czy moje kwalfikacje zawodowe są poprawnie wpisane? Jednym z ważniejszych elementów życiorysu jest również zdjęcie, o którym nie powinniśmy zapomnieć. Zyjemy w wizualnym świecie, w którym to także zadbany wygląd stał się przepustką do zrobienia kariery. Fotografia znajduje się na początku CV i jest głównym elementem, który wywiera pierwsze wrażenie na pracodawcy. Czasami dobre zdjęcie może przekazać więcej niż zwykły tekst. Dlatego powinniśmy wybrać je z rozwagą!


Zdjęcie to ważny element, który może zwiększyć nasze szanse na starcie bądź odwrotnie, spowoduje, że czytający od razu odłoży nasze podanie na bok. Jak powinno wyglądać dobre zdjęcie w życiorysie? Na co powino się zwracać uwagę i czego lepiej unikać? Oczywiście przede wszystkim ważne są kwalfikacje kandydata, a nie sam wygląd. Jednak dobrą fotografią możemy pokazać rekruterowi że bardzo zależy nam na danym stanowisku. Możemy wzbudzić sympatię i zrobić dobre wrażenie.

Naturalnie, istnieje wiele uniwersalnych reguł dotyczących perfekcyjnego zdjęcia w CV.
Zebraliśmy dla was te najważniejsze:

- Wygląd: Na zdjęciu powinno wyglądać się profesjonalnie, a zarazem sympatycznie. Spojrzenie powinno budzić zaufanie, jak i również pokazać, że jesteśmy osobą zdecydowaną i pewną siebie. Również odpowiednia, wyprostowana sylwetka i odpowiednia pozycja rąk jest bardzo ważna.

- Jakość: Zdjęcie dołączone do życiorysu powinno charakteryzować się dobrą jakością. Dobrze wykonane zdjęcie z opowiednią jasnością, tłem i ostrością już na pierwsz rzut oka zwracają na siebie uwagę. Warte do przemyślenia jest pomysł skorzystania z profesjonalnej usługi fotografa. Zdjęcia z urlopu, z sylwestra, zeskanowane z legitymacji szkolnej bądź zrobione telefonem kompórkowym nie wchodzą w grę.

- Uśmiech: Kwestia uśmiechu na zdjęciu aplikacyjnym jest dyskusyjna. Ważne jest by sprawiać pozytywne wrażenie. Jeśli potrafisz to zrobić bez uśmiechu to nie jest to problemem. Najlepszy moment na zrobienie fotografii do CV jest wtedy gdy czujemy się dobrze i cała nasza twarz pokazuje zadowolenie. Pogodna twarz jest lepiej zapamiętywana i traktowana bardziej przychylnie.

- Dobry Styling: Postaw na ubranie, które jest preferowane na codzień w firmie, do której wysyłasz podanie o pracę. Prosty, klasyczny ubiór będzie jednak zawsze dobrym rozwiązaniem. Zbyt głęboki dekold bądź za bardzo dopasowana koszula nie jest mile widziana. Makijaż powinien być natualny, fryzura zadbana. Jeśli decydujemy się na biżuterię wybierzmy coż delikatnego, by nie odwracać szczególnie uwagi pracodawcy. Piercing i tatuaże w miare możliwości nie powinny zostać uwidocznione na fotografii. Profesjonalny fotograf potrafi doradzić jakie kolory pasują do nas najlepiej.

- Format: Odpowieni format i rozmiar zdjęcia odgrywa także ważną rolę. Wymiary 6 x 4,5 cm (Wysokość x Szerokość) jest najbardziej popularnym formatem. Fotografia nie powinna być za mała jak i również nie za duża.

- Czarno/Białe vs. Kolorowe: Czarno- białe fotografie są bardziej doniosłe i często przekonywują bardziej niż te kolorowe. Osoby, na takich fotografiach sprawiają wrażenie poważnych i odpowiedzialnych. Barwna fotografia działa natomiast odwrotnie, osoby na takich zdjęciach są odbierane jako sympatyczne i naturalne. Zdjęcia w Sepi (brązowy odcień) jest również coraz częściej wybieraną opcją. Jednak ostateczny wybór należy do nas i jest kwestią gustu.


Dobre zdjęcie może powiększyć nasze szanse na zdobycie upragnionej pracy. Nie można jednak zapomnieć o tym, że fotografia jest tylko uzupełnieniem, które będzie prezentować się dobrze tylko w połączeniu z odpowiednimi kwalfikacjami i wykształceniem. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz