wtorek, 3 września 2013

Jak być lubianym w pracy

Miejsce pracy to główne miejsce zarabiania peiniędzy i realizacji celów zawodowych. W tym miejscu spotykamy się z innymi ludźmi, nawiązujemy kontakty, szukamy zrozumienia.  Nie zależnie od tego czy pragniesz być duszą towarzystwa czy raczej odzielasz życie zawodowe od prywatnego i nie zacieśniasz relacji z kolegami z pracy- ważna jest akceptacja. Osoby lubiane w pracy często odnoszą sukcesy, dostają awans i czerpią więcej radości z życia. Jeśli czujemy się akceptowani, pracujemy chętniej i efektywniej. Szereg badań dowodzi również, że lubiani pracownicy są postrzegani jako osoby bardziej pracowite i rzetelne, w większym stopniu niż inni zasługujące na awans czy podwyżkę. Bycie lubianym nie tylko stanowi naturalne dążenie człowieka. To się po prostu opłaca!

abcnews.go.com

Dowiedz się, jak zdobyć sympatię szefa i współpracowników. Jak sprawić, by koledzy nas lubili!

1.      Interesuj się innymi ludźmi
Jeśli twoi koledzy w pracy opowiadają o jakimś ważnym wydarzeniu, w którym brali udział – dopytuj, bądź ciekaw szczegółów.  Jeśli opowiadają o rzeczach ważnych dla nich – pamiętaj o nich. Możesz to nawet zapisywać – tak robią przedstawiciele handlowi po to, by zbudować ze swoimi klientami dobre relacje.

2.      Naucz się słuchać
Lubimy ludzi, którzy się nami interesują i nas słuchają. A więc unikaj wejścia komuś w zdanie, skoncentruj się na tym co mówią inni, pozwól się im „wygadać”.

3.      Uśmiechaj się
Nikt nie lubi osób smutnych, ponurych i nieszczęśliwych. Ludzie pragną towarzystwa osób wesołych, które potrafią zarazić swoją pozytywna aurą całe biuro. Uśmiech jednoczy  ludzi i pomaga pokonać stres. Uśmiechaj się zatem jak najczęściej, a Twoi współpracownicy będą uważali Cię za osobę sympatyczną, pomocną i lubianą.

4.      Mów o innych pozytywnie
Jeśli o kimś mówisz, to zawsze tylko pozytywnie. Podkreślaj mocne strony kolegów i koleżanek z pracy, nie wspominaj o minusach. Uwagi lepiej zachowaj tylko dla siebie. Mówiąc pozytywnie, sprawiasz wrażenie dobrego człowieka!

5.      Nie plotkuj
Nie tylko nie rozsiewaj plotek, ale również staraj się w nich nie uczestniczyć. Być może z początku będzie ci się wydawać, że tracisz przez to na popularności, ale w szerszej perspektywie czasowej, twoja postawa zostanie doceniona. Nie powinneś również oceniać współpracowników. Nie krytykuj ich pracy – od tego jest pracodawca.

6.      Zwracaj się do kolegów po imieniu
Kiedy wchodzisz do firmy po raz pierwszy bądź skupiony i staraj się zapamiętać jak najwięcej imion. Ludzie lubią dźwięk swoich imion  – zatem używaj ich w komunikacji. Zrobisz tym od razy dobre pierwsze wrażenie. A efekt pierwszego wrażenia utrzymuje się bardzo długo.

7.      Nie przypisuj sobie cudzych zasług
Czego jeszcze nie znosimy u innych? Tego, kiedy uważają się za jedynych autorów sukcesu. Nie chodzi o to, by nie przyznawać się do tego, że to my jesteśmy odpowiedzialni za ostatni świetny projekt, ale by nie kraść cudzych pomysłów i zawsze podkreślać rolę innych osób. Nawet jeśli to nie jest twoje zadanie, powinneś chwalić pracę innych osób i doceniać ich trud..

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz