piątek, 27 września 2013

Języki obce w pracy

Umiejętność posługiwania się językami obcymi w pracy stało się w dzisiejszych czasach bardzo ważne. Dobre wykrztałcenie, odpowiednie kwalfikacje i wieloletnie doświadczenie to często jeszcze za mało aby zdobyć wspaniałą pracę! Kandydaci ze znajomością języków obcych mają o wiele lepsze szanse na zdobycie dobrego stanowiska, niż Ci bez takich umiejętności. W ciągu ostatnich lat znajomość języków obcych stała się bardzo popularna wśród Polaków. Języki mają decydujące znaczenie zarówno w kontekście szans na znalezienie pracy jak i w kwestii przyszłych zarobków. Dobra znajomość angielskiego, niemieckiego czy francuskiego może ułatwić zanlezienie pracy. Szczególnie ważny w CV jest certyfikat z języka angielskiego, który coraz częściej pojawia się w wymaganiach pracodawców. 



Jakie certyfikaty są uznawane na świecie?

Znajomość języka angielskiego w CV wpisuje mnóstwo osób. Niestety, znacznie mniejsza ich liczba może potwierdzić tą znajomość konkretnym certyfikatem. Ważniejsze certyfikaty z języka angielskiego to: TOEFL-Test (Test of English as a Foreign Language), certyfikat Cambridge (ESOL) i IELTS (International English Language Testing). To one są najchętniej uznawane przez pracodawców na całym świecie. Certyfikaty te są dokumentem wydawanym przez instytucje międzynarodowe, których regionalne przedstawicielstwa uprawnione są do przeprowadzania egzaminów. Dobry certyfikat to jednak nie wszystko. Ważne jest aby być na bierząco z danym językiem i szlifować go w miarę możliwości. W dużych korporacjach można spodziewać się w czasie rozmowy kwalfikacyjnej: „Let’s continue in English”. Jest bowiem ważne aby nasz obcy język mógł być użyty w każdej sytuacji, nawet tej najbardziej stresującej! Dlatego dobrą wskazówką jest przygotowanie paru najważniejszych informacji z życiorysu również w języku obcym, który wpisaliśmy w CV. Jeśli nasze umiejętności językowe nie są zbyt dobre, nie wpisujmy, że biegamy im biegle lub bardzo dobrze. Kłamstwo ma krótkie nogi i szybko może się wydać, że mamy pewne braki. Warto jest jednak zaznaczyć chęć i gotowość do dodatkowego szkolenia i kursów.

Doświadczenia za granicą

Zdobycie odpowiednich kwalfikacji poza terenami Polski jest bardzo pozytywnie odbierane przez pracodawców. Nie tylko ze względu na język obcy, którym musieliśmy władać, ale również ze względu na poszerzone horyzonty i międzynarodowe doświadczenie. Wiedza o nowej kulturze, mentalności innych narodów jak i zwyczajów panujących w obcym kraju mogą stać się wartościowymi inormacjami dla polskiej firmy. Aby lepiej zrozumieć zagranicznego partnera, pracodawca często decyduje się na osobę znającą specyfikę tego konkretnego rynku zagranicznego.

Język obcy przydaje się w każdej pracy, nie tylko w działach sprzedaży, ale i w miejscach, w których zatrudniony ma kontakt z kontrahentami z innych krajów. Na przykład podczas meetingu, rozmowy telefonicznej lub w czasie kolacji businessowej gdzie tak bardzo ważna jest komunikacja.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz