poniedziałek, 21 października 2013

Powrót do byłej pracy
Przedstaw sobie taką niespotykaną sytuacje: Twój były szef ofertuje w miejscowej gazecie bardzo dobre stanowisko w Twojej byłej pracy. Albo: Usłyszeliśmy od koleżanki, ze nasz ex-pracodawca poszukuje właśnie osoby na pozycję, która idelanie pasuje do naszego wykształcenia i zainteresowań. Powinniśmy podjąć ryzyko i wrócić do starej pracy? Zapoznaj się z naszymi wskazówkami i zdecyduj czy takie posunięcie to dobry pomysł, czy lepiej szukać dalej!
Dużo do przemyślenia

Przy takiej decyzji jest na pewno wiele faktorów do przemyślenia. Warto jest odpowiedzieć sobie na parę pytań. Jaki był nasz stosunek z szefem? Czy istniała w firmie możliwość rozwoju osobistego? Czy dobrze dogadywałem się z kolegami i koleżankami z pracy? Czy zadania jakie dostawałem były ciekawe i mnie nie nudziły? Czy ogólna  atmosfera panująca w firmie była przyjemna? Czy praca nie kolidowała z moim życie prywatnym? Czy zarobki były zadawalające?
Jeśli stara praca sprawiała nam przyjemność, jeśli chodziliśmy do niej chętnie to na pewno warto zaryzykować powrót na „stare śmieci“. Ale jeśli ex-praca była nudna, nieciekawa i monotonna, a przede wszystkim nie szło się do niej chętnie to dlaczego do niej wracać?
Jeśli czujesz sie jakoć związany ze starym miejscem pracy, to może być to znak, że warto jest spróbować! Nie jest przecież tak łatwo znaleźć pracę na wymarzonej pozycji. Jeśli nie spaliłeś po sobie mostów to warto jest wykorzystać stare kontakty i przez to ułatwić sobie powrót na byłe miejsce pracy. Jednak najważniejsze jest, aby nowe stanowisko spełniało nasze wymagania (dawało możliwość rozwoju, gwarantowało dobrą płacę i aby atmosfera między pracownikami była przejemna!). Jednak gdy stare miejsce pracy kojarzy Ci się tylko ze zmęczeniem i ciągłym stresem, nie ubiegaj się o tą posadę. Inne firmy znajdujące się w Twojej okolicy może również potrzebują kogoś z Twoimi kwalfikacjami, a jeśli nie to zawsze możesz wysłać pierwszy swoje CV z zapytaniem czy kogoś nie potrzebują.

Łatwiejsze początki

Chcesz koniecznie wrócić do swojego starego miejsca pracy? Podstawowe pytanie brzmi: Jak rozstałeś się ze swoim byłym pracodawcą? Oczywiście najlepsze szanse na udany powrót mają Ci, którzy pozostawili po swoim odejściu jak najlepsze wrażenie. Dobrze przemyślana decyzja o powrocie jest ważnym elementem dalszej współpracy. Będzie to przecież decyzja, która wpłynie na dalsze losy naszej kariery. Były szef jest świadom, że zatrudniając byłego pracownika nie musi tracić czasu na szkolenia lub objaśniania funkcjonowania firmy. Również pracownikowi łatwiej jest zaklimatyzować się w miejscu, gdzie nie dawno pracował. Pierwsze dni w nowej pracy są zazwyczaj ciężkie, wracając jednak do znanego już nam środowiska możemy czuć się bezpeicznie i pewnie!

Długość naszej nieobecności

Ważny przy powrocie do pracy jest również czas naszej nieobecności. O wiele łatwiejszy jest powrót po pół roku przerwy, a nieżeli po czasie sześciu upłyniętych lat. Decyzja uzależniona jest oczywiście również o tego jaki zawód wykonujemy. Łatwiejszy start mają osoby, które pracowały wśród ludzi, które łatwo odnajdują się w starym środowisku. Gorzej natomiast jest powrócić na stare miejsc osobom związanym z branżą informatyczną. Przez okres dłuższego czasu realia w firmie mogły bardzo się zmienić, a posuwająca się w szybkim tempie technologia może wydać się nam obca!
W każdym wypadku najlepiej jest stworzyć na papierze listę za i przeciw, a następnie przedyskutować swoją decyzję w gronie rodzinnym lub przyjaciół. Nie zaszkodzi również dowiedzieć się jak obecni pracownicy wypowiadają się na temat pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz