środa, 11 grudnia 2013

Emigracja za granicę – Początki

Praca za granicą w ciągu ostatnich lat zrobiła się bardzo popularna. Dlatego też zdecydowaliśmy się zająć tym obszernym tematem w następnych artykułach. Dlaczego właściwie opuszczamy nasz kraj?  Jakie wyzwania i przeszkody trzeba pokonać aby móc zaaklimatyzować się w obcym kraju. Jak powinniśmy się przygotować?

Wyjazd za granicę i znalezienie tam pracy nie jest zawsze takie proste. Ten kto opuszcza swój kraj musi liczyć się z tym, że zaaklimatyzowanie się w nowym środowisku może okazać się bardzo trudne.

Powodów dla których wyjeżdża się z kraju jest wiele. Najczęściej są to:

- Możliwość podróżowania
- Poszukiwanie czegoś nowego, nowych wyzwań
- Możliwość  nauczenia się języka obcego
- Zdobycie stanowiska pracy
- Zarobienie pieniędzy
- Chęć poznania nowych kultur

Lista kontrolna - Wyjazd

O czym powinniśmy pomyśleć przy wyjeździe za granicę? Decyzja o przeprowadzce za granicę jest zazwyczaj dobrze przemyślana i nie zostaje szybko podjęta. Aby pomóc sobie w tej ważnej decyzji powinniśmy stworzyć plan z najważniejszymi punktami. Naturalnie każdy kraj jest inny i dlatego na początek dobrym pomysłem byłoby zaczerpnąć o nim informacji. Praca.Jobkralle.pl stworzyła listę dla wszystkich, którzy mają w planach wyprowadzenie się za granicę.

Następujące punkty wchodzą w skład dobrego przygotowania się na wyjazd:

Organizacja: Znalezieniem mieszkania lub nowego miejsca pracy powinniśmy się zająć na długo przed samym wyjazdem. Niekiedy (jeśli jest to możliwe) najlepszym rozwiązaniem jest osobiście na miejscu zorientować się jaka jest sytuacja, aby móc lepiej zorganizować przeprowadzkę lub zdecydować jakie rzeczy będą nam najbardziej potrzebne. Jeśli odpowiednia praca została już przez nas znaleziona, następnym ważnym elementem jest otrzymanie pozwolenia na pracę.

Język: Jeśli przeprowadzamy się do obcego kraju musimy liczyć się z tym, że panujący tam język jest ważniejszy od naszego. Dlatego dobrą radą jest zapisanie się na kursy językowe jeszcze przed wyjazdem. Osoba, która nie ma problemu z porozumiewaniem się za granicą może wiele zyskać!

Dokumenty: Wszystkie dokumenty przedstawiają część naszego życia i dlatego ważne jest aby posiadać je przy sobie, szczególnie gdy są wymagane przez kraj, do którego się wybraliśmy. Oprócz ważnego paszportu i dowodu osobistego nie powinniśmy zapomnieć o akcie urodzenia. Dokumenty te będą na pewno potrzebne w procesie zameldowania w nowym miejscu zamieszkania.

Pieniądze: Przeprowadzka za granicę nie jest tania, a życie w nowym kraju również wymaga pieniędzy. Dopóki nie wyjechaliśmy do danego kraju, nie wiemy jakie koszty utrzymania tam obowiązują. Wiele kosztów i wydatków nie da się wcześniej przewidzieć i zaplanować (jak te związane z zameldowaniem, założeniem firmy itp.). Dlatego też najlepiej jest zaoszczędzić przez wyjazdem trochę pieniędzy i zaciągnąć informacji w jaki sposób najlepiej zaoszczędzić w danym kraju.

Wiza bądź pozwolenie na pobyt: Zatroszczmy się o ten dokument najlepiej na samym początku naszego pobytu, ponieważ w niektórych krajach może trwać to bardzo długo.

Konto bankowe: Nie musimy likwidować naszego konta w banku, jednak po przyjeździe do nowego kraju powinniśmy tam właśnie założyć jeszcze jedno nowe konto.

Zdrowie: Emigracja za granicę może odbić się na naszym zdrowiu. Zmiana klimatu, inna strefa czasowa, inny tryb życia, stres – to wszystko może osłabić ciało. Nie zapomnijmy więc o odbyciu jeszcze przed wyjazdem wszystkich kontrolnych badań. Dowiedzmy się czy w kraju do którego się wybieramy nie wymagane są specjalne szczepienia. Zapewnijmy sobie nowe ubezpieczenie zdrowotne, które będzie ważne w nowym miejscu zamieszkania.

Umowy: Nie zapomnijmy o wypowiedzeniu różnych umów, takich jak na przykład: telefon, telewizor, prąd, internet, telefon komórkowy itd. Najczęściej musimy zawrzeć na miejscu nowe umowy.

Auto: Jeśli posiadamy auto powinniśmy je odmeldować i zameldować w nowym miejscu naszego zameldowania. Ponowne zameldowanie auto może być bardzo drogie, dlatego warto jest pomyśleć o ewentualnej sprzedaży i kupnie nowego samochodu w nowym kraju.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz