wtorek, 3 grudnia 2013

Rozmowa kwalfikacyjna – Wskazówki jak się zachować


Pisaliśmy już wcześniej o tym jak przygotować się dobrze do tak ważnej rozmowy jaką jest rozmowa o pracę. Przyjrzyjmy się teraz, jak powinniśmy się zachować w trakcie spotkania aby otrzymać wymarzoną pracę!

Najprawdopodobniej znacie już to uczucie: Wysyłając setki podań o pracę do firmy, oczekujemy z nadzieją, że wkońcu zadzwoni telefon lub w skrzynce meilowej pojawi się ta „dobra” wiadomość. Gdy wkońcu zostajemy zaproszeni na rozmowę o pracę czeka na nas najtrudniejsza część aplikacji – rozmowa w firmie. Jak powinniśmy się zachować? Na jakie pytania powinniśmy znać odpowiedź? Jak powinniśmy siedzieć? W najbardziej stresujących sytuycjach nawet najprostsze rzerzy mogą czasami wymykać się z pod kontroli.


 

Zachowanie
Jeśli stoi się już przed drzwiami firmy, ważne jest aby pewnie siebie zapukać lub przekroczyć progi biura. Jeśli witająca nas osoba wyciąga ręke na przywitanie, powinniśmy odwzajemnić ucisk dłoni. Najlepiej stanowczo i pewnie. Usiąść powinno się dopiero gdy nas o to poproszą. Nie powinniśmy się wachać gdy zostanie zaoferowany nam (bezalkoholowy) napój, na przykład kawa lub woda.

Podczas rozmowy powinno się dokładnie słuchać naszego rozmówcy, ale przede wszystkim samemu opowiadać – powyżej 50%. Rozmowa o pracę przeprowadzona jest po to aby lepiej poznać kandydata, a może i przyszłego pracownika. Dlatego wykorzystajmy tą szansę! Jeśli coś jest dla nas nie zrozumiałe, zapytaj o to uprzejmnie jeszcze raz. W ten sposób można uniknąć później kompromitującego nas pytania. Aby wyglądać bardziej stanowczo i sprawiać wrażenie pewnego siebie ważne jest aby utrzymywać stały kontakt wzrokowy z naszym rozmówcą. Następnym ważnym elementem jest odpowiednie tempo naszej wypowiedzi – optymalne jest nie za szybko i nie za wolno.


Mowa ciała

To normalne, że podczas rozmowy kwalfikacyjnej jesteśmy zdenerwowani. Rozmowa ta może mieć przecież wpływ na naszą najbliższą przyszłość! Nie powinniśmy jednak zapomnieć o mowie ciała, która może czasem niekorzystnie wpłynąć na przebieg rozmowy. Być może wydaje się nam to niezbyt przyjemne, ale najlepiej przyjąć pozycję podobną do tej, którą przyjął nasz rozmówca. Osoby, które od razu wydają się nam sympatyczne przyjmują lub mają często podobną pozycję siedzenia lub stania. Nawet gdy puszczają nam nerwy nie dozwolone jest bujanie sie na krześle, szuranie nogami, bawienie się włosami lub pociąganie za koniuszki ucha. Ręce powinno się trzymać w miarę luźnie i położyć je na stole. Również nasze obydwie stopy powinny stabilnie dotykać podłogi.

Mówić w odpowiednim języku

Jeśli zależy nam aby jak najlepiej wypaść podczas rozmowy o pracę, powinniśmy opanować język, którym władają osoby przeprowadzające rekrutację. Język ten to inaczej Corporate Speak. A to znaczy, że to co chcielibyśmy powiedzieć powinniśmy przetłumaczyć na Corporate Speak. Tak więc na przykład: „Czy jest Pan/Pani gotowa do zmienienia miejsca zamieszkania?”. Rekruter zadając te pytanie chce wiedzieć czy bylibyśmy gotowi poświęcić na rzecz pracy swoje dotychczasowe środowisko. Na to pytanie odpowiada się często: „ Raczej nie, ale mogę dojerzdżać autem, chętnie prowadzę”. Nasz rozmówca chętniej słyszałby „żaden problem, jestem elastyczny/a!”

Chociaż przygotowujemy się na standardowe pytania, powinniśmy zwrócić uwagę aby odpowiedzi brzmiały autentycznie, przyjaźnie i pewnie. Przy odpowiedzi na każde pytanie powinniśmy uwzględnić, że wyszkolona osoba przeprowadzająca z nami rozmowę nie interesuje się tylko tym co odpowiemy, ale w jaki sposób to zrobimy. Zarówno forma odpowiedzi jak i reakcja na zadane pytanie będą później przeanalizowane. Również mimika i gestykulacja jest ważna. Wszelkie wachania lub spojrzenia na bok lub w dół, mogą oznaczać, że nie do końca mówimy prawdę.

Krytaria rekrutera są znane od początku: Zachowanie kandydata powinno pasować do firmy. W rozmowie o pracę ważne są pytania, a każde pytanie ma swoje ukryte znaczenie.
Jednak najlepszą strategią jest być sobą, czuć się pewnie i właśnie takim zachowaniem przekonać do siebie rekrutera!

 

Czytaj dalej:

Jak ubrać się na rozmowę kwalfikacyjną? Kliknij TUTAJ
Jak rozmawiać o wysokości pensji podczas rozmowy kwalfikacyjnej. Kliknij TUTAJ 
7 rzeczy, które należy przygotować przed rozmową kwalfikacyjną. Kliknij TUTAJ  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz