wtorek, 14 stycznia 2014

Pierwsza praca za granicą

Wiele ludzi marzy o pracy w bogatej Szwajcarii lub w słonecznej Italii. Kto chciałby zrealizować swoje marzenia za granicą, znajdzie na naszej stronie JOBkralle wiele przydatnych informacji i wskazówek dotyczących pobytu i pracy w innych krajach. Zajmijmy się na początek tym jak wygląda pierwsza praca za granicą i na co szczególnie powinniśmy uważać.Szukanie pracy i planowanie


Planowanie jest bardzo ważne nie tylko na codzień w naszych codziennych zajęciach i obowiązkach, ale przede wszystkim podczas szukania pracy w obcym kraju. Nie jest łatwo znaleźć odpowiednie stanowisko, które by nas satysfakcjonowało. Szczególnie jeśli ma być to zajęcie podjęte za granicą! Jak zacząć szukanie pracy? Czy na początek powinniśmy brać pod uwagę wszystkie rodzaje pracy czy może lepiej koncentrować się tylko na tych najbardziej upragnionych stanowiskach?


Podstawą jest zaczerpnięcie informacji o tym na jakiej pozycji za granicą można pracować z naszym doświadczeniem i kwalfikacjami. Najlpeszym sposobem jest przepatrzenie ofert pracy i zapoznanie się z wymogami pracodawców. Może okazać się, że nasz język ojczysty lub szczególne kwalfikacje są poszukiwane w danym kraju.  


Jeśli chodzi o szukanie pracy i stanowiska pracy w obcym kraju to portal JOBkralle może okazać się bardzo przydatny! Dzięki tej wyszukiwarce pracy można codziennie znaleźć wiele nowych ofert pracy, zwiększając przy tym swoje szanse na znalezienie odpowiedniego stanowiska. Aby wyszukać tylko takie stanowiska w miastach, które są dla nas interesujące, istnieje możliwość zawężenia wyników wyszukiwania.


Aby wcześniej zaznajomić się z danym krajem, do którego się wybieramy powinniśmy znaleźć w internecie ważne informacje na jego temat. Czasem opłaca się odwiedzić dane miasto wcześniej i zatroszczyć się o pierwszy kontakt z naszym zagranicznym pracodawcą lub wziąść udział w rozmowie kwalfikacyjnej. Jeśli jednak nie jesteście pewni swojej decyzji, stanowisko pracy nie jest do końca zadawalające, a język obcy w danym kraju nie jest nam znajomy – nie jest wskazane wybierać się na „głęboką wodę” w nieznany świat. Jednak gdy w obcym kraju żyją krewni, znajomi lub przyjaciele, którzy są w stanie pomóc na początku ryzyko staje się mniejsze. Pracodawcy chętniej wybierają przy rozmowie o pracę kandydatów, którzy mieszkają w okolicy miejsca pracy. Ważne jest zatem aby wcześniej zająć się znalezieniem mieszkania w pobliżu upragnionego zakładu pracy. Jedną z ważniejszych rzeczy, które powinny być wcześniej zaplanowane są z pewnością finanse. Pierwszą wypłatę otrzymuje się dopiero po miesiącu, przy czym proces szukania pracy również wymaga czasu i pieniędzy.


Pierwsza Umowa o pracę


Udana przeprowadzka i rozmowa kwalfikacyjna w obcym kraju. Co następnie? Ważne jest aby uważać na wszystkie słowne ustalenia z nowym pracodawcą, nie będą one ważne dopóki nie będą spisane w jednolitej umowie. Konieczne jest dokładne sprawdzenie każdej umowy przed jej podpisaniem. Nasz pracodawca jest świadom tego, że pracownicy z innych krajów nie władają perfekcyjnie obcym językiem. Czasem można przeoczyć ważne prawne kruczki. Nie akceptuje się pracy bez podpisania umowy, zawsze istnieje ryzyko na przykład nie otrzymania zapłaty za wykonaną pracę. W razie konieczności warto wiedzieć, że jako pracownik zagranicznej firmy istnieje możliwość powołania się na prawo kraju, w którym się pracuje.


Przy podpisaniu umowy ważne jest aby uważać na podane punkty:
  • Ustalenie wynagrodzenia
  • Dni pracy, godziny pracy
  • Długość czasu próbnego
  • Prawo wypowiedzenia i prawo zwolnienia
  • Urlop, dni wolne od pracy
  • Dodatek do przeprowadzki, wizy, itd.
  • Kontynuacja wypłaty w razie choroby i niepełnosprawności
  • Kontynuacja wypłaty w razie klęsk żywiołowych lub zamieszek politycznych
Dodatkowa wskazówka: Język umowny nie należy do najłatwiejszych, dlatego też warto jest skonsultować się z osobą znającą się na prawie aby upewnić się o naszych prawach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz