wtorek, 14 stycznia 2014

Szok kulturowy i nowe życie za granicą

Nowy kraj, nowa praca, nowe przeżycia, nowe wyzwania. Zaczynając nowe życie za granicą nie tylko przeprowadzka sprawia najwięcej trudności. Istnieje wiele innych problemów, z którymi trzeba się zmierzyć w obcym kraju, tak jak na przykład: nowy język, praca, kultura jak również integracja w nowym miejscu, z nowymi ludźmi.  


 

Szok kulturowy


Będąc tydzień na urlopie w obcym kraju lub odwiedzając rodzine za granicą widzimy obcy kraj oczami turysty. Zupełnie czymś innym jest mieszkanie na stałe za granicą, pracując tam i mając doczynienia na codzień z innymi obyczajami. Zazwyczaj rzeczywistość różni się znacznie od naszych wyobrażeń o danym kraju. Na początku jesteśmy pełni zachwytu i nadzieji, jednak nowe życie za granicą to przede wszystkim wiele nowych wyzwań. W pewnym momencie naszej zagranicznej wyprawy przychodzi faza, w której zapoznajemy się z obcą, nieznaną nam dotychczas kulturą – zjawisko to nazywamy szokiem kulturowym. Jest to sytuacja, w której osoba wywodząca się z pewnego kręgu kulturowego konfrontuje się z przedstawicielem innej kultury. Szok kulturowy objawia się często takimi odczuciami jak: smutek, dezorientacja, tęsknota za krajem ojczystym i zaburzeniem snu.


Dlatego więc ważne jest aby już wcześniej zaplanować swoją przeprowadzkę za granicę i nastawić się na wszystkie okoliczności, nawet te nieprzyjemne. Warto jest zaczerpnąć informacji na temat kultury kraju, do którego się wybieramy. Można poszukać informacji w internecie, popytać znajomych, którzy odwiedzili ten kraj lub wybrać się do biblioteki.


Jeśli to możliwe, przed przeprowadzką można zrobić sobie krótki urlop i odwiedzić wybrany przez nas kraj. Jeśli nie zrozumiemy niektórych zachowań ludzi, nie krytykujmy ich! Musimy pamiętać, że „co kraj to obyczaj”, a my jesteśmy tylko „goścmi”. Warto jest spróbować zaznajomić się z nową kulturą, spróbować się z nią zintegrować! Osoba, która jest zapoznana z miejscowymi zwyczajami i tradycjami, będzie w stanie szybciej uniknąć kulturowego szoku, a co za tym idzie szybciej znaleźć odpowiednią pracę!


Informacje i integracja
Najważniejsze informacje można otrzymać najlepiej od rodowitych mieszkańców. W taki sposób można łatwo zapoznać się z najistotniejszymi informacjami i wskazówkami, a przy tym lepiej zintegrować z innymi mieszkańcami. Istnieją różne metody, takie jak na przykład konwersacje z misjscowymi ludźmi, branie udziału w kulturowych eventach, angażowanie się w dobroczynne projekty czy też szukanie tak zwanych „partnerów do tandemu”.


Opanowanie języka, w którym ludzie posługują się wokół nas ułatwni nam z pewnością życie za granicą i pomoże w byciu „zaakceptowanym”. Jeśli wybieramy się do kraju, w którym obcy język wydaje nam się nie możliwy do nauczenia, tak jak na przykład chiński lub szwedzki, powinniśmy nauczyć się chociaż podstaw tego języka (potrzebne one nam będą przy kupnie produktów, w hotelu lub na lotnisku).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz