czwartek, 6 lutego 2014

Szukanie pracy przez telefon komórkowy - Ankieta JOBkralle

Pojęcie mobilnego szukania pracy staje się coraz częściej używane wśród osób poszukujących zatrudnienia. Znaleźć pracę można teraz przez smartfon lub tablet. Używanie telefonu do tego celu stało się możliwe dopiero od niedawna, w krajach zachodnich trend ten jest coraz bardziej popularny. Przewiduje się, że w roku 2014/2015 liczba ludzi korzystająca z moblinego szukania pracy powiększy się o kilkadziesąt procent.


Używając odpowiedniej aplikacji lub mając pod ręką internet można aktualnie śledzić poczynania na rynku pracy jak i również aplikować na interesującą nas pozycję. Szukanie pracy staje się coraz bardziej mobline- nie musimy siedzieć w domu aby nie przegapić najnowszych ofert pracy. Będąc na spacerze, w autobusie lub w poczekalni u lekarza mamy okazję na sprawdzenie najnowszych wiadomości na rynku pracy. Nie tylko wyszukiwarki pracy oferują możliwość sprawdzenia najnowszych ofert, również prywatne firmy umieszczają na bieżąco informacje o aktualnie wolnych stanowiskach. Wiele stron internetowych stosuje Responsive Design, co oznacza, że strona automatycznie dopasowuje się do ekranu, na którym jest oglądana. Przeglądanie zatem stron internetowych jest zatem wygodne zarówno na monitorze jak i na smartfonie czy tablecie. A więc nie musimy się bać o to, że na mobilnym urządzeniu nie zauważymy wszystkich informcji. Strony internetowe nowej technologii działają bez zarzutów w każdej rozdzielczości, zarówno w pionie i w poziomie.

Aby sprawdzić jak wiele użytkowników JOBkralle próbowało już szukać pracy przez internet przeprowadziliśmy specjalną ankietę. Według naszej analizy większość osób jeszcze nigdy nie szukała pracy za pomocą aplikacji lub mobilnych stron w telefonie. Większość spytanach przez nas osób szuka pracy tradycyjnie przez internet, ogłoszenia w prasie lub bezpośrednio w wybranej firmie. Na naszym blogu zadaliśmy pytanie: „Czy próbowałeś już szukać pracy przez swój telefon komórkowy?”. To samo pytanie zadaliśmy jeszcze w 4 innych krajach, w których działa nasza strona JOBkralle: w Niemczech, Szwajcarii, w Czechach i na Węgrzech. Tylko jedna trzecia ankietowanych odpowiedziała „tak” na zadane przez nas pytanie. Dwie trzecie jeszcze nigdy nie korzystało z tego rodzaju poszukiwań. Najwięcej bo aż 38 procent użytkowników w Niemczech i Szwjacarii odpowiedziało twierdząco co oznacza, że w tych właśnie krajach szukanie pracy poprzez telefon jest bardziej popularne. Najmniej bo tylko 15 procent użytkowników JOBkralle w Czechach przyznało, że szukało już pracy używając swojego smartfona. W Polsce około 34 procent ankietowanych wypróbowało alternatywnego szukania pracy.

Szukanie pracy przez telefon komórkowy nie jest jeszcze bardzo popularne. Jednak z biegiem czasu z pewnością ulegnie to zmianie. Aplikacje pomagające w znalezieniu pracy, porady dotyczące kariery lub wskazówki na temat pracodawców będą coraz ważniejsze w procesie rekrutacji.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz