wtorek, 11 marca 2014

Licencjant czy stopień magistra?!


Po zrobieniu licencjatu zdecydować się od razu na pracę czy może jednak poświęcić trochę czasu i zrobić magistra? Wiele studentów nie jest pewnych czy poziom licencjatu wystarczy aby zdobyć dobrą pracę. Bo czy po 3 latach licencjatu można czuć się pewnie w nowej pracy, czy  jest się wystarczająco dobrze przygotowanym? Czy może stopień magistra nie zmieni nic w naszej karierze, a tylko niepotrzebnie wydłuży czas studiowania?

 
 
Zależne od dziedziny
 
Studentom, którym nauka sprawia przyjemność, a przedmioty wykładane na uczelni pokrywają się z zainteresowaniami polecamy jak najbardziej kontynuwać studia i nie kończyć edukacji na poziomie licencjatu. Magister jest przede wszystkim dla tych osób, które chcą pogłębić swoją wiedzę.

Osoby, które wiążą swoją przyszłość w dziedzinach związanych z badaniami naukowymi nie powinny zadawalać się licencjatem. Przede wszystkim przedmioty ścisłe, takie jak matematyka, chemia czy fizyka wymagają poświęcenia im więcej czasu. Jeśli ktoś myśli o pracy przy badaniach na uniwersytecie lub w większym przedsiębiorstwie musi liczyć się z tym, że tytuł magistra jest już tutaj wymagany.

Nie podlega jednak wątpliwości, że po otrzymaniu licencjatu każdy student powinien dokładnie przemyśleć co chciałby dalej robić, jakie są jego cele i co sprawia mu przyjemność? Czy licencjat wystarczy na to aby zrealizować swoje cele związane z karierą?

Po licencjacie nie koniecznie trzeba zdecydować się na dalszą edukację. W wielu zawodach poziom licencjatu jest wystarczający do zdobycia pracy. Po otrzymaniu tytułu inżyniera ma się na przykład już spore szanse na otrzymanie odpowiedniego stanowiska. Studia licencjackie, tak jak magisterskie dostarczają najważniejszych informacji z danej dziedziny i przygotowują do zawodu.
 
 
Zarobki
 
Osoby mające ukończone studia licencjackie nie wierzą, że uda się im zrobić karierę i zarobić dobre pieniądze bez tytułu magistra. Wypłata jest odpowiednim faktorem na zdecydowanie czy warto dalej studiować czy nie. Jasne jest, że osoby z wykształceniem wyższym będą dostawać większe wynagrodzenie, ponieważ firmy doceniają czas poświęcony na studiowanie jak i dodatkową wiedzę. Jednak zdobyte doświadczenie rówineż gra dużą rolę. Po dwóch latach pracy można starać się o podwyżkę, a tym samym zrównać swoją wypłatę z wypłatą magistrów.

 
Inne kompetencje grają również dużą rolę
 
Ukończenie studiów nie decyduje o wszystkim. Dla wielu liczących się na rynku firm ukończenie uczelni wyższej jest sporym atutem, ale również ważne dla nich jest doświadczenie. Idelany kandydat potrafi pracować samodzielnie jak i w grupie, jest odpowiedzialny i zdyscyplinowany. Dlatego też tytuł magistra nie jest konieczny aby z sukcesem rozwinąć swoją karierę. Studenci z licencjatem mogą dojść również na wymarzoną pozycję bez tytułu magistra. W przypadku magistrów zadanie te będzie jednak ułatwione.

Ukończenie edukacji na poziomie licencatu nie oznacza jednak, że tytuł magistra nie jest osiągalny. W każdym momencie można dokończyć studia. Wiele firm idzie studentom na ręke i pozwala na kontynuację studiów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz