czwartek, 6 marca 2014

Temat tabu: Wynagrodzenie

Wiesz ile dokładnie zarabiają Twoi koledzy? Czy wszyscy powinni otwarcie mówić o swoich zarobkach? Podczas rozmów ze znajomymi temat zarobków nie jest często poruszany. Miesięczna pensja jest dla wielu jest tematem tabu.Wiedza o zarobkach współpracownika kusi. Niestety, kiedy okazuje się, że nasz kolega zarabia nieco więcej niż my, to nawet jeśli do tej pory byliśmy zadowoleni z wynagrodzenia, nagle zaczynamy być niezadowoleni – czujemy się niedocenieni i wykorzystani. To jak to w końcu jest – dobrze wiedzieć, czy lepiej żyć w nieświadomości? Najczęściej dochodzi do dwóch sytuacji:

- Jeśli okazuje się, że zarabiamy więcej niż inni koledzy z firmy może przyciągnąć to za sobą zazdrość. Zazdrość ta może mieć później nagatywny wpływ na atmosferę w miejscu pracy. Zazdrośni koledzy mogą wykorzystać okazję i przy rozmowie z szefem wspomnieć o naszych większych zarobkach aby otrzymać podwyżkę.
 
- Jeśli okazuje się, że zarabiamy mniej niż koledzy to może wywołać to zawód i poczucie niedowartościowania, co również wpływa na atmosferę w firmie.

Dlatego właśnie polecamy rozmawiać na temat wynagrodzenia tylko z zaufanymi osobami, najlepiej na bezpiecznym gruncie jakim może być spotkanie przy piwie. Warto jest jednak ostrożnie ważyć słowa gdyż mogą one zawsze być wykorzystane przeciwko nam.

Dalej polecamy:

- Jeśli któryś z kolegów zarabia znacznie więcej na tej samej pozycji postarajmy się użyć tego na naszą korzyść. Skoro firma gotowa jest płacić więcej komuś innemu to przy dobrej negocjacji z pracodawcą może i my dostaniemy podwyżkę!

- Jeśli podczas rozmowy z kolegami z firmy okaże się, że nikt nie jest zadowolony z zarobków, łatwiej będzie w grupie obmyśleć strategię negocjacji z szefem aby otrzymać lepsze wynagrodzenie.

- Jeśli  uważasz, że to zbyt ryzykowne rozmawiać na temat zarobków z kolegami z firmy, porozmawiaj na ten temat z najbliższą rodziną i ze znajomymi. Poznaj ich zdanie i zasięgnij porady czy wynagrodzenie te jest według nich w porządku.

- Internet jest miejscem, w którym wiele osób anonimowo wypowiada się na temat swoich wynagrodzeń. Warto jest porównać zarobki według branż, miejsc pracy i długości zatrudnienia.

Jaśli dalej masz wrażenie, że za pracę którą wykonujesz otrzymujesz za małe wynagrodzenie pomyśl, że pieniądze to jeszcze nie wszystko! Czy jesteś zadowolony z pracy, którą wykonujesz? Czy możesz rozwijać swoje możliwości, czy atmosfera panująca w firmie jest dla Ciebie satysfakcjonująca? Jeśli na wymienione pytania Twoja odpwiedź brzmi – nie, to powinniśmy pomyśleć o zmianie miejsca pracy. Strona JOBkralle.pl pomoże Ci jak najbardziej w poszukiwaniu odpowiedniego stanowiska przy odpowiednim wynagrodzeniu!

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz