czwartek, 24 kwietnia 2014

Niezapłacone nadgodziny


Home office, firmowy telefon komórkowy, załatwianie wszystkich umów ... Czy pracodawca może wymagać nadgodzin od pracownika? Czy niezapłacone nadgodziny są dozwolone? W jakim stopniu pracownik musi zgadzać się na nadgodziny?Granica pomiędzy zapłaconymi i niezapłaconymi godzinami pracy często nie jest przestrzegana przez pracodawców. Wielu pracowników firm „bierze“ pracę do domu, pracując w tak zwanym home office do późna w nocy. Oprócz tego służbowy telefon jest aktywny przez 24 godziny co pozwala na stały kontakt z pracownikiem. Według wielu badań najwięcej nadgodzin wykonują ludzie z wyższym wykształceniem i zajmujący pozycje kierownicze. Więcej nadgodzin wykonują mężczyźni niż kobiety.

Co oznacza pracować więcej?

Często młodzi ludzie wkraczający w życie zawodowe wykonują nadgodziny. Firmy nie muszą zatrudniać dodatkowych pracowników gdyż nadwyżka pracy może zostać wykonana przez starą załogę. Pracę rozkłada się bowiem na części i dzieli pomiędzy pracowników. Przedsiębiorstwo oszczędza na niezapłaconych nadgodzinach i nie musi tym samym zatrudniać nowych ludzi. Dla dopiero zaczynających pracowników niezapłacone nadgodziny mogą mieć charakter inwestycyjny w swoją własną przyszłość. Młodzi ludzie mają nadzieję, że w przyszłości dzięki darmowym nadgodziną zarobią więcej. Często pracownicy milczą ze strachu o własne miejsca pracy.

Negatywne skutki

Niezapłacone nadgodziny stały się zatem nowym trendem aby polepszyć wyniki pracy i zaoszczędzić na dodatkowych kosztach. Nadgodziny mają jednak negatywny wpływ na społeczeństwo. Długi czas pracy wpływa źle na zdrowie pracownika. Praca przez ponad 8 godzin dziennie zwiękdza ryzyko choroby serca nawet o 80 procent. Ponadto wykonywanie dodatkowej pracy wymusza do zaniedbywania obowiązków rodzinnych.

Jak mogą zostać wyrównane nadgodziny?

Normalnie nadgodziny w pracy mogą zostać wynagrodzone dodatkowymi dniami urlopu. Jeśli wogóle dojdzie do ich wynagrodzenia. Bowiem nie wszystkie nadgodziny podlegają zwrotowi, ale tylko te, które zaakceptuje pracodawca. a pracę w nadgodzinach przysługuje specjalny dodatek. Jeśli osoba zatrudniona pracuje w święta, niedziele czy nocą, ma prawo do dodatku (wypłacanego obok zasadniczego wynagrodzenia za pracę) w wysokości 100 procent wynagrodzenia. Jeśli pracuje w nadgodzinach w zwykły dzień pracy, dodatek wynosi 50 procent wysokości wynagrodzenia.

Czy jest jakieś wyjście?

Jeśli masz wątpliwości lub czujesz się niesprawiedliwie potraktowany, przeczytaj nasze zalecenia:

- Daj do sprawdzenia adwokatowi Twoją umowę o pracę. Prawnik może ustalić, czy przepisy w umowie o pracę o wydajność i wypłatach nadgodzin pracy są zgodne z obowiązującym prawem.


- Jeśli robiłeś wcześniej nieodpłatne godziny nadliczbowe, można również sprawdzić, czy wypłacenie wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych z pracodawcą jest możliwe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz