wtorek, 27 maja 2014

Negocjacje w wynagrodzeniu

Mało z nas ma odwagę upomnieć się o lepsze wynagrodzenie. Niestety tylko ciężką pracą nie można osiągnąć finansowych celów. Daltego właśnie powinniśmy umieć rozmawiać o pieniądzach i pensji, którą dostajemy. Szczególnie przy zmianie pracy temat ten powinnien zostaś poruszony. JOBkralle daje wskazówki jak z sukcesem wynegocjować dobre warunki finansowe.


Wskazówki przy zmianie pracy
Przy rozmowie o pracę możemy również poruszyć temat przyszłego wynagrodzenia. W większości przypadków to pracodawca porusza ten temat w drugiej części rozmowy. Najlepsze szanse na wynegocjowanie dobrej pensji mają kandydaci z wyższym wykształceniem. z długim stażem pracy i z dużym doświadczeniem. To są najlepsze argumenty do uzyskania odpowiedniej pensji. Aby otrzymać większą wypłatę możemy zaoferować gotowość robienia więcej niż jest wymagane. Jednak możliwe jest również, że pracodawca nie będzie w stanie wypłacić nam zadowalającego nas wynagrodzenia. Wtedy musimy przemyśleć czy na pewno chcemy przyjąć pracę za małe pieniądze. Być może opłaca się szukać dalej wymarzonej pozycji z dobrą wypłatą.

Rozmowa o wynagrodzeniu z szefem
Nie tylko przy rozmowie kwalfikacyjnej rozmowa o pieniądzach jest wskazana, ale również, a może przede wszystkim temat ten jest jak najbardziej aktualny u pracowników z paroletnim stażem. Pracodawcy doceniają inicjatywę swoich podwładnych jeśli ci chcą rozmawiać na temat wynagrodzenia. Oznacza to bowiem, że pracownik wykonuje wszystkie swoje obowiązki i wie, że zasługuje na więcej.

Tutaj zamieszczamy kilka przydatnych informacji, które pomogą Ci w rozmowie z szefem:

1. Przygotuj się dobrze do negocjacji. Przemyśl jakie są Twoje atuty, co wyróżnia Cię od innych i czemu zasługujesz na więcej. Może brałeś udział w projektach, które zakończyły się sukcesem? Nie zapomnij o tym wspomineć!

2. Umów się z pracodawcą na konkretny dzień i godzinę. Nikt nie lubi być zaskakiwany, dlatego daj szefowi szansę na przygotowanie się, uprzedź go na jaki temat chciałbyś z nim rozmawiać.

3. Wybirz odpwiedni czas na rozmowę. Dowiedz się czy przypadkiem szef nie ma w tym terminie stresującego spotkania lub ważnego terminu. Rozmowa na temat wynagrodzenia zaraz po urlopie też nie jest dobrym pomysłem.

4. Zacznij rozmowę od tak zwanego small talk. Zadaj pytanie dotyczące na przykład minionego urlopu szefa lub wyraź swoje uznanie po udanej prezentacji, Spraw aby rozmowa ta nie była za sztywna.

5. Osiągnięcia. Zaprezentuj główne cele firmy. Określ co jest w tym monencie najważniejsze dla rozwoju Twojego miejsca pracy. Przynieś ze sobą mapę, dzięki której mógłbyś zaprezentować co do tej pory zrobiłeś dla firmy: projekty, które zakończyły się sukcesem, zadowoleni klienci, lepsze wyniki sprzededaży itp.

6. Nie porównuj się do swoich kolegów z pracy. Nie poprowadzi to do sukcesu, ale wręcz odwrotnie do kłótni z szefem. Skoncentruj się na swojej osobie. Nie prłbuj przedstawiać kogoś w złym świetle.

7. Miej przed sobą konkretny cel. Twój pracodawca będzie na pewno chciał usłyszeć sumę, jaką chciałbyś otrzymywać, Nie przesadzaj jednak z wysokością podwyżki. Nierealna suma może spawić, że szef będzie myślał, że zaplanowałeś odejście z firmy i próbujesz tylko zbadaś jego granice.

8. Nie próbujmy siłą zmusić naszego pracodawcy do dania nam podwyżki. Jeśli nasze osiągnięcia i nasza praca wiele dla firmy znaczy to prędzej czy później nasz pracodawca da się przekonać.

9. Najlepsze na koniec: Najlepsze argumenty przedstaw pod koniec rozmowy – wspomnij o Twoich ambicjach, nowych pomysłach na nadchdzący rok. Przekonaj swojego pracodawcę, że Twoja podwyżka to nie dodatkowy wydatek, ale dobrze ulokowana inwestycja firmy na następne lata!

10. Wszystkie uzgodnienia dotyczące pensji najlepiej jest spisać na kartce. Po podpisaniu nowej umowy z nową sumą wynagrodzenia możemy być pewni naszego sukcesu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz