niedziela, 24 sierpnia 2014

Do's podczas rozmowy o pracę

Po absolutnych No-Goes w rozmowie kwalfikacyjnej przyjrzyjmy się krótko na co powinniśmy uważać aby zapunktować u naszego przyszłego pracodawcy.1. Zjawienie się punktualnie – jeśli jednak z bardzo ważnego powodu nie możemy zjawić się na czas to koniecznie powinniśmy poinformować o tym osobę, z którą byliśmy umówieni i przełożyć spotkanie na późniejszy termin.

2. Zadbany wygląd – pierwsze wrażenie jakie zrobi się na przyszłym pracodawcy jest bardzo ważne, dlatego właśnie powinniśmy zadbać o schludny strój oraz dobrze ułożoną fryzurę.

3. Mowa ciała – nasze ciało wysyła na okrągło sygnały, których czasami sami nie jesteśmy świadomi. Warto jest zatem wcześniej poćwiczyć przykładowe zachowanie się przed przyszłym szefem i zadbać o wyprostowaną sylwetkę, odpowiednie ułożenie rąk oraz nóg. Również patrzenie prosto w oczy naszemu rozmówcy jest ważnym czynnikiem wpływającym na rozmowę.

4. Odpowiedź twierdząca na zaproponowany napój oraz wypcie go.

5. Dobrze przysłuchiwać się naszemu rozmówcy oraz udzielać precyzyjne odpowiedzi na zadane pytanie – dobrze jest również przygotować odpowiedzi na pytania związane z naszym życiem osobistym.

6. Zapunktuj odrobiną humoru – podczas każdej pracy humor jest bardzo ważny. Nikt nie chce spędzać każdego dnia z „nudzielcem“.

7. Pomyśl o sobie realistycznie, weź pod uwagę swoje dobre i słabe strone. Każdy ma jakieś słabe punkty i nie należy się ich wstydzić, dlatego też nigdy nie powinniśmy odpowiadać tak na pytanie: ”Twoje słabe strony? Nie mam żadnych.”

8. Zadawanie odpowiednich pytań podczas rozmowy – przygotuj wcześniej pytania, które mógłbyś zadać, a przy okazji zabłysnąć dodatkową wiedzą. Wykazanie inicjatywy i zainteresowanie firmą może wpłynąć tylko pozytywnie na przebieg całej rozmowy.

9. Być poinformowanym o sytuacji firmy – poświęć trochę czasu na zagłębienie się w temacie firmy, w której chcesz otrzymać dane stanowisko. Pokaż, że jesteś zmotywowany do pracy i bardzo zależy ci na danej pozycji. Twój przyszły szef będzie zachwycony!

10. Po zakończeniu rozmowy: poczekaj aż to twój rozmówca wstanie i skieruje się w stronę drzwi. To on pierwszy powinnien wystawić rękę na pożegnanie. Grzecznie podziękuj za odbytą rozmowę.

Na zakończenie jeszcze jednak dobra rada: Ten kto się uśmiecha, wygrywa! Postaraj się nie być spiętym na rozmowie o pracę i dużo się uśmiechać. Bądź sobą, nie graj kogoś innego i zrób tym samym dobre wrażenie!

Kolejne posty na blogu JOBkralle:
DON'TS podczas rozmowy o pracę- CZYTAJ DALEJ
10 wskazówek efektywnego szukania pracy- CZYTAJ DALEJ

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz