piątek, 1 sierpnia 2014

Szukanie pracy 40 Plus

Ubieganie się o stanowisko pracy po 40 wygląda nieco inaczej. Młodzi kandydaci są niekiedy bardziej atrakcyjni dla pracodawcy: z jednej strony są określani jako bardziej dynamiczni z drugiej jednak strony ich pensja jest o wiele niższa. Nie powinniśmy dać jednak za wygraną! Jakie strategie należy obrać aby osiągnąć sukces w szukaniu pracy po 40-tce?


Zanim na nowo zaczniemy poszukiwanie pracy, powinniśmy przemyśleć parę rzeczy, które mogłyby nam pomóc w otrzymaniu upragnionej pozycji. Decydującym czynnikiem jest to, w jakim stopniu odróżniamy się od reszty kandydatów. Zamieszczamy parę porad jak zacząć poszukiwanie od nowa.

- Szukanie pracy to już nowy etap w życiu, powinniśmy zatem dobrze się do niego przygotować i być odpowiednio zmotywowani.

- CV: Zacznij budowę życiorysu od Twojego ostatniego miejsca pracy i chronologicznie wypisz pozostałe czynności, którymi się zajmowałeś. Nie zapomnij o wymienienu swoich najwyższych kwalfikacji zarówno jak i dodatkowych kursów i szkoleń.  

- Certyfikaty i świadectwa: W naszych dokumentach aplikacyjnych powinny zneleźć się obowiązkowo wszystkie świadectwa pracy, certyfikaty, zaświadczenia o ukończonych kursach itp. Dokumenty te powinny być uporządkowane według aktualności.

- Nawiązać kontakt: Warto spróbować nawiązać kontakt z osobami z naszych poprzednich miejsc pracy. Być może firma szuka właśnie osób z wymaganym doświadczeniem w branży i my doskonale nadajemy się na daną pozycje. Czasami warto jest tylko zapytać. Podczas rozmowy kwalfikacyjnen na pierwszym miejscu stawiana jest osobowość, a nie jak to jest w życiorysie – data urodzenia. Dlatego ważne jest aby wywrzeć jak najlepsze pierwsze wrażenie.

- Zaprezentuj się: Wiele bezrobotnych ma dobre wykształcenie, jednak to co liczy się najbardziej jest doświadczenie zawodowe. Nie tylko fachowa wiedza i doświadczenie liczą się dla pracodawcy, również inny argument może przemawiać za zatrudnieniem nas, a mianowicie jakość pracownika.

- Otwartość na nowe idee, wytrwałość i motywacja to między innymi cechy, które nie mają nic wspólnego z wiekiem kandydata. Targi pracy oferują możliwości nawiązania osobistego kontaktu z pracodawcą gdzie mamy okazję pokazać nasze najlepsze cechy, a tym samym przekonać rekrutera do zatrudnienia właśnie nas.

- Wykorzystać wszystkie kontakty: Pomyśl jak możesz wykorzystać swoje znajomości na facebooku lub naszejklasie. Osoba, która posiada 20 – 30 lat doświadczenia zawodowego ma z pewnością wielu znajomych z poprzednich prac, którzy mogliby pomóc!

- Sieci społecznościowe: LinkedIn lub Xing również dają wiele możliwości nawiązania na nowo starych kontaktów. Być może starzy koledzy z pracy widzieliby nas na jakiejś interesującej pozycji w obecnej firmie?  

- Duży wysiłek: Nasze podanie o pracę musi sprawiać wrażenie, że zależy nam bardzo na danej pracy. Warto śledzić nowości związane z procesem aplikacyjnym. Opłaca się również zainwestować w dobry garnitur lub marynarkę na rozmowę kwalfikacyjną aby pracodawca odczuł, że bardzo zależy nam na danym stanowisku.

- Z wiekiem nabywamy nie tylko doświadczenia, potrafimy również rozpoznać jakie są nasze mocne i słabe strony. Najprawdopodobniej umiemy łatwiej rozwiązać wiele problemów, poradzić sobie z trudnymi sytuacjami i tym podobne. Nie zapomnijmy a więc wspomnieć o tym w naszym życiorysie!


Zespół JOBKralle życzy Ci samych sukcesów w szukaniu pracy!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz