niedziela, 28 grudnia 2014

Assessment Center – czyli centrum oceny – czego możemy się spodziewać?

Masz na oku świetną ofertę pracy? Jeśli poczyniłeś już pierwsze kroki aby dostać się wyższe stanowisko lub na kierowniczą pozycję to najprawdopodobniej zostaniesz zaproszony do udziału w sesji Assessment Center. Jest to jedna z metod wykorzystywana w procesie rekrutacji. Nie masz pojęcia co to jest i jak się do tego najlepiej przygotować? Dowiedz się na naszym blogu więcej na ten temat!


Jeśli dostałeś zaproszenie do Assessment Center oznacza to, że wywarłeś dobre wrażenie podczas rekrutacji i zostałeś wybrany do wąskiej grupy kandydatów ubiegających się o dane miejsce pracy. Z jakimi zadaniami powinniśmy się liczyć? Assessment Center, w skrócie AC- umożliwia kompleksowe badanie i ocenę kandydatów pod względem wiedzy merytorycznej, umiejętności interpersonalnych oraz szans i możliwości ich rozwoju. Podczas sesji Assessment Center wykorzystuje się m. in. różne formy wywiadów, testy, w tym testy psychologiczne, jak również gry zespołowe mające na celu ujawnienie predyspozycji kandydata do danego zawodu oraz gry i ćwiczenia realne i symulacyjne.

Zadania są dobrane indywidualnie dla każdego przedsiębiorstwa oraz stanowiska, na które a rozpocząć się rekrutacja. Przykładowymi formami są samoprezentacja, zajęcia w grupie, symulacyjne ćwiczenia, odgrywanie ról, opracowanie rozwiązań do różnych sytuacji, pisemne testy osobowości lub też testy na inteligencję. Efekty końcowe wykonanych zadań ocenia i analizuje specjalna komisja, która sprawdza, czy dana osoba spełnia wszystkie warunki i czy nadaje się do pracy na wskazanym stanowisku.

Jak przebiega rekrutacja w Assessment Center? W sesji bierze udział od kilku do kilkunastu osób. Grupa nie powinna być jednak zbyt liczna, ze względu na możliwość dokładnej obserwacji zachowań kandydatów. Całą sesję planują, a następnie obserwują asesorzy. Zebrane dane są sumowane i na ich podstawie powstaje ocena końcowa kandydatów. Ważne jest aby wcześniej dowiedzieć się jakie umiejętności i kompetencje są wymagane na dane stanowisko. Może okazać się to bardzo przydatne podczas wykonywania zadań.

W dniu sesji Assessment Center najlepiej przybyć do firmy wyspanym i skoncentrownym. Postaraj się jak najlepiej zaprezentować podczas zadań aby wyróżnić się na tle innych uczestników. Bądź czujny i wykorzystaj swoje pozytywne cechy. Pamiętaj o tym, że musiałeś spodobać się komisji rekrutacyjnej skoro zaszłeś już tak daleko, Teraz tylko wykorzystaj swoją szansę!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz