środa, 14 stycznia 2015

Aplikacja o pracę przez E-Mail – Co jest ważne?

W coraz bardziej skomputeryzowanych czasach wysyłanie aplikacji o pracę drogą mailową stało się standartem. Mało kto wysyła podania do firmy w formie listu pocztowego. Podczas rekrutacji struktura wiadomości mailowej ma jednak duże znaczenie. Tytuł maila, treść przekazu, format zapisu CV czy też adres poczty, z której wysyłane jest podanie są elementami, które odzwierciedlają obraz kandydata na daną pozycję. Czym lepsza jakość naszego elektronicznego listu, tym większe szanse na otrzymanie posady.


Listy elektroniczne są bardzo wygodne, a ich wysyłanie nie kosztuje nic. Wysłanie CV mailem stało się teraz najpopularniejszą formą rekrutacji. Jest błyskawiczna, pracodawca może w każdej chwili wrócić do aplikacji, a ta nie zajmuje miejsca na stosie dokumentów. W ten sposób pracodawca ułatwia sobie pracę i zaoszczędza czas sobie samemu jak również starającym się o pracę kandydatom. Nie oznacza to jednak, że kandydaci mogą z tego powodu liczyć na bardziej łagodny przebieg rekrutacji. Ubiegając się o pracę należy bowiem zawsze pamiętać o tym, że nasze szanse zależą nie tylko od tego jak dobra jest nasza kandydatura i jak dobrze przedstawimy swoje zalety, ale także od tego jak dobrze zrobią to nasi konkurenci. Aby liczyć na sukces nasze podanie musi być na tyle dobre, aby nie dyskwalifikowało nas już na wstępnie. Najlepiej aby odróżniało się od innych profesjonalną formą – oznacza to wtedy, że traktujemy proces rekrutacyjny bardzo poważnie.

Przygotowyjąc list elektroniczny należy go właściwie zatytułować oraz zadbać o prawidłowe nazwy załączników. Trzeba wiedzieć, że w odpowiedzi na ogłoszenie rekrutacyjne pracodawca może otrzymac dużą liczbę podań, które będzie archiwizował w komputerze. Wpisując indywidualny temat listu i nadając załączonym dokumentom indywidualne nazwy sprawimy, że będą się one wyróżniać spośród dziesiątek, a czasem nawet setek innych listów z tematem "praca" i załącznikiem o nazwie "CV". Warto upewnić się dwa razy przed wysłaniem, że wszystkie załączniki są dodane i w odpowiedniej wersji.

W treści maila nie zaszkodzi przedstawić krótko swoją osobę oraz poinformować ponownie do jakiego działu i na jakie stanowisko aplikujemy. Czasem można w mailu umieścić skróconą wersję listu motywacyjnego, wymieniając swoje kluczowe atuty. W treści maila można też napisać nietypowe prośby – np. godziny, w których jest się dostępnym pod telefonem. Mimo wszystko wiadomość powinna być zwięzła i na temat – najlepiej streścić najważniejsze informacje w kilku zdaniach.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz