sobota, 21 lutego 2015

Aplikacja z własnej inicjatywy – jak zrobić to poprawnie?

Pierwszym krokiem do zdobycia upragnionej pracy jest odpowiednie CV. Jednak czym różni się aplikacja wysłana na konkretną pozycję od aplikacji z własnej inicjatywy? Na co powinniśmy zwracać uwagę i jakie może przynieść nam to korzyści? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na te pytania.


Aplikacja z własnej inicjatywy jest skierowana nie na konkretną pozycję lecz do konkretnej firmy lub przedsiębiorstwa. Wysłanie swojego CV ma na celu zwrócenie na siebie uwagi i ukazać swoje zainteresowanie firmą. Tak jak już nazwa na to wskazuje, aplikacja wyszła z naszej inicjatywy. W ten właśnie sposób można spróbować znaleźć pracę na ukrytym rynku pracy. Może się również okazać, że firma nie rozpoczęła jeszcze poszukiwań nowych pracowników, a Twoja kandydatura doskonale nadaje się na jeszcze nie udostępnioną pozycję. Spróbujmy napisać list motywacyjny bardziej refleksyjnie i ze świadomością celu.

Aplikacje do firmy można wysłać za pomocą drogi mailowej lub tradycyjnego listu. Coraz częściej na stronach firmy widnieje opcja wysłania CV online, z czego również można skorzystać. Wielu pracodawców chce od razu wiedzieć, co możemy mu zaoferować. Niech to będą walory unikatowe, niepowtarzalne, wyróżniające nas spośród innych kandydatów. Przedstawmy więc, co my możemy zaoferować od siebie, delikatnie zasugerujmy dobre (i realistyczne) pomysły. Niedopuszczalne jest oczywiście pisanie, że dzięki nam firma wreszcie stanie na nogi i będzie prowadzona jak należy – nawet, jeśli to prawda. List motywacyjny powinien mieć miłą do czytania konstrukcję.

Wysłanie CV z własnej inicjatywy nie powinno być przygotowane w ciemno. Ważne jest aby sprawdzić najważniejsze informacje o firmie, które z pewnością znajdziemy na stronie internetowej danego przedsiębiorstwa. Aby nasze CV trafiło w odpowiednie ręce, postarajmy się odnaleźć adres bezpośrednio do rekrutera. Dodatkowym plusem jest użycie w liście motywacyjnym paru ważnych faktów dotyczących firmy oraz podkreślenie dlaczego to właśnie my nadajemy się najlepiej do pracy w zespole w konkretnym miejscu.

Pozytywnym punktem aplikacji z własnej inicjatywy jest to, iż nie konkurujemy z wieloma kandydatami tak jak to odbywa się normalnie w procesie rekrutacyjnym. Gdy nasze CV zostanie dostarczone w odpowiednim czasie, być może poprowadzi to do szybkiego zatrudnienia. Gdy decydujemy się na taki rodzaj aplikacji, sami decydujemy czy nasze podanie jest napisane w krótkiej czy rozbudowanej formie. Nie powinniśmy jednak zapomnieć o podstawowych zasadach  pisania podania o pracę, które zawsze nas obowiązuje. Formalnie – list winien zawierać datę i nazwę miejscowości, w której był stworzony oraz nasze dane – imię, nazwisko, adres i numer telefonu. Poniżej umieszczamy nazwę adresata.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz