środa, 25 marca 2015

List motywacyjny – jak najlepiej zapunktować

List motywacyjny to podstawa każdej aplikacji na dane stanowisko pracy, Dobrze napisany stanowi doskonałe uzupełnienie Twojego CV. Często jest jednym z głównych dokumentów na jaki rekruter zwraca szczególną uwagę. Z tego właśnie względu warto jest poświęcić trochę czasu na zastanowienie się co powinniśmy w nim uwzględnić i jak sformułować najważniejsze informacje.


Podstawowym zadaniem zarówno CV, jak i listu motywacyjnego jest przedstawienie Cię jako odpowiedniego kandydata na określone stanowisko. I, co oczywiste, skłonienie rekrutera do zaproszenia Cię na rozmowę rekrutacyjną. Najlepiej będzie jeśli w liście podasz numer referencyjny lub napiszesz skąd dowiedziałeś się o danej pozycji. Zdobądź potrzebne informacje o firmie i stanowisku, o które się ubiegasz. Dobrze jest opisać co takiego interesuje Cię w firmie i dlaczego ubiegasz się o to stanowisko. Tym samym pokazujesz przyszłemu pracodawcy swoją inicjatywę i zainteresowanie firmą.

W liście powinno pokazać się z jak najlepszej strony i przekonać pracodawcę do zatrudnienia nas. Zastanów się, jakie są Twoje najsilniejsze strony, największe osiągnięcia zawodowe i najważniejsze umiejętności. Skuteczny list motywacyjny przekona pracodawcę, że musi się z Tobą spotkać, ponieważ inaczej straci szansę na zatrudnienie wartościowego pracownika.
Na podstawie listu motywacyjnego pracodawca wyrabia sobie wstępną opinię o Tobie i dlatego powinien on pokazać, że na pewno poradzisz sobie z nowym wyzwaniem jakim jest właśnie nowa praca! Zaznacz swoje atuty tak aby firma uznała, że potrzebuje właśnie takiego kandydata jak Ty.

W pierwszej części listu należy napisać kilka zdań o stanowisku, o które się ubiegasz oraz co masz do zaoferowania. Możesz przedstawić tutaj parę pomysłów na to jak Ty byś spróbował ulepszyć usługi firmy. Drugi akapit powinien opisywać Twoje umiejętności, zdobyte wykształcenie jak i dotychczasowe doświadczenie. W tej części utwierdzasz pracodawcę w przekonaniu, że spełniasz podstawowe kryteria wymienione w opisie stanowiska. W ostatnim akapicie należy zachęcić rekrutera bądź pracodawcę, aby zaprosił Cię na rozmowę kwalifikacyjną. Możesz tutaj również dodać w jakich dniach lub godzinach dyspozycyjny/ dyspozycyjna. Zanim wyślesz swój list motywacyjny skontroluj jeszcze czy nie ma w nim błędów. Tutaj na pewno przyda się funkcja korekty błędów ortograficznych Twojego edytora tekstu. Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz