niedziela, 15 marca 2015

Życie prywatne i kariera – jak znaleźć równowagę?

Nie jest łatwo połączyć karierę z życiem osobistym, tak aby te dwie sfery nie wpływały na siebie. Gdy uda nam się jednak znaleźć równowagę w zawodzie, który wykonujemy i w życiu prywatnym, możemy mówić o sporym sukcesie. Z jednaj strony musimy określić priorytety i kompromisy dotyczące kariery, drugiej strony potrzebujemy czasu wolnego dla  rodziny i zasłużonego wypoczynku. Konsekwencjami braku równowagi między życiem rodzinnym a pracą jest stres, niższa jakość świadczonej pracy, konflikty oraz brak satysfakcji z pracy.


Życie upływa z niesamowitą prędkością. Ośmiogodzinny dzień pracy czasami przedłuża się do 10 godzin, a twoje życie osobiste staje się tak samo ważne jak życie zawodowe. Zabierasz pracę do domu i w weekend siedzisz nad tabelkami i raportami. Nawet jeśli jesteś w domu, to i tak myślisz o tym, co jutro masz do zrobienia w pracy. Łatwo jest zapomnieć o naszym życiu osobistym, szczególnie gdy zależy nam na pracy. Nie budzi zaskoczenia również fakt, że osoby, które dobrze radzą sobie z utrzymaniem równowagi między pracą a życiem osobistym, ogólnie lepiej oceniają środowisko pracy kreowane przez swoich pracodawców i czują się zaangażowane w pracę.

Aby jak najlepiej zapomnieć o pracy w wolnym czasie powinniśmy zacząć od planowania. Zaplanuj jak ma wyglądać twoja praca, twoje życie prywatne, twój dom i twoje relacje z ludźmi. Zastanów się kiedy wybierzesz się na urlop i jak zamierzasz go spędzić. Pamiętaj, że nie ma osób niezastąpionych i poświęcaj jak najwięcej czasu na odpoczynek, gdy tylko masz na to okazję. Będziesz mieć dzięki temu więcej energii i radości życia. Postaw sobie cele zawodowe oraz osobiste. Poświęć chwilę, aby sprawdzić kilka ostatnich miesięcy w kalendarzu i zobacz jak wiele zapisów odnosi się do pracy. Znajdź czas na aktywność ruchową i uprawiaj więcej sportu! Pomaga to rozładować stres, a przy okazji poprawi twoją sylwetkę.

Kluczem do dobrego życia jest równowaga. Dzięki niej odniesiesz więcej sukcesów jak i również staniesz się szczęśliwszym w życiu. Radość z życia jest zdrowa, więc śmiało, pogratuluj sobie, kiedy poczujesz, że znajdujesz właściwy balans między pracą i domem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz