wtorek, 16 czerwca 2015

Optymalna długość urlopu

Długo oczekiwany urlop za pewno zbliża się dużymi krokami. Czy dla pracowników i pracodawców urlop jest tak samo ważny? Aby jak najlepiej wykonywać przydzielone obowiązki powinniśmy być wypoczęci i zrelaksowani – a do tego potrzeba za pewno dni wolnych od pracy.  Jak długo powinien trwać idealny urlop i czy wybranie całego urlopu na raz jest wskazane?


Jak tylko dni robią się coraz dłuższe, a pogoda coraz ładniejsza – zaczynamy automatycznie planować urlop.  Nie ważne czy to wypoczynek nad morzem czy też w górach – coroczny urlop z bliskimi jest dla każdego pracownika dużym wydarzeniem. Coraz popularniejsze stają się też krótkie weekendowe wypady. Jednak nie zawsze udaje się nam odpocząć na wakacjach. Przyczyn jest wiele. Tygodniowy rozkład pracy zmienił się na przestrzeni lat. Coraz trudniej jest oddzielić pracę od życia prywatnego. Poprzez telefony komórkowe i Internet jesteśmy w stałym kontakcie z kolegami z pracy. Już tydzień bez komputera lub telefonu wydaje się nam nie możliwy, a sprawdzanie poczty e-mailowej staje się codziennym nawykiem.

Płatny urlop wypoczynkowy należy się każdej osobie zatrudnionej na podstawie umowy o pracę. Nie ma tu znaczenia czy umowa została zawarta na czas określony czy nieokreślony ani też czy jest to umowa o pracę tymczasową. Urlop to tydzień lub dwa na naładowanie baterii. Pracoholicy do pracy wracają przeważnie z uśmiechem na twarzy, a przeciętny pracownik już niekoniecznie. Jego powrót oznacza, że na wakacje wyjedzie kolejny pracownik. Czyli, że ktoś prawdopodobnie będzie musiał przejąć jego obowiązki. Wynika to z tego, że niewiele firm stać w dobie kryzysu na to, aby w okresie wakacyjnym zatrudniać pracowników na zastępstwo. Nie dziwi fakt, że po dwóch tygodniach na plaży, powrót do pracy okazuje się bardzo ciężki. – Zdarza się, że pracownicy popadają nawet w depresję pourlopową. Było błogie lenistwo, a tu nagle powrót do rzeczywistości. Pierwszy dzień po urlopie to bardzo często wręcz walka o przetrwanie.

Ważne jest zatem aby rozdzielić urlop od codziennych obowiązków. Bez stresu, terminów i zaległych spotkań. Warto jest poświęcić ten czas dla rodziny, na zaległe czytanie książek, leniuchowanie, sport czy też zwiedzanie. Zorganizowany urlop nigdy nie będzie za długi.

Nie jest dobrze wykorzystywać całego urlopu w jednym miesiącu. Grozi to wypadnięciem z rytmu, a co za tym idzie powrót do codziennych obowiązków nie będzie przyjemny. Za krótki urlop również nie pozwoli nam na zrelaksowanie się. Eksperci polecają więc aby wybrać się na odpoczynek, który będzie trwać od 7 do 10 dni. Po takiej długości urlopu powrócimy do pracy wypoczęci i zregenerowani. Optymalnie jest wybrać się na urlop co najmniej 2 razy do roku – wtedy nasze akumulatory będą naładowane przez cały czas.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz