środa, 8 lipca 2015

Rozmowa o podwyżce zakończona sukcesem

Dowiedziałeś się, że twój kolega siedzący obok zarabia więcej niż ty chociaż macie tą samą pracę? Wykonujesz rzetelnie swoje obowiązki, osiągasz bardzo dobre wyniki w pracy, a mimo to nie jesteś za to odpowiednio wynagradzany? Jeśli twoja wypłata od lat nie ulega zmianie, za to wzrasta odpowiedzialności to czas aby pomyśleć o rozmowie z pracodawcą na temat podwyżki. Istnieje wiele powodów aby się o nią strać. Postaramy podpowiedzieć ci jak najlepiej przeprowadzić rozmowę z szefem abyś dalej mógł być zadowolony z wykonywanej pracy.


Najprościej można powiedzieć, że ubieganie się o podwyżkę jest zasadne wtedy gdy posiadamy głębokie przekonanie o tym, że na nią zasługujemy. Przekonanie to nie może być arbitralną oceną własnej wartości, lecz musi być poparte wynikami pracy na danym stanowisku. Musimy jasno określić powody, dla których powinniśmy otrzymać podwyżkę. Otrzymanie wyższego wynagrodzenia jest zazwyczaj skutkiem zmian w zakresie naszych obowiązków. W odpowiedzi na pytanie "dlaczego zasługujemy na podwyżkę?" pomocne będzie przeprowadzenie analizy wykonywanej pracy pod kątem zmian jakie zaszły w danej jednostce czasu np. roku lub pomiędzy terminami oceny okresowej.

Odpowiednie przygotowanie doda pewności siebie i zmniejszy stres. Jeśli więc chcesz dostać podwyżkę, musisz  wiedzieć, o jaką kwotę możesz się starać w swoim zawodzie. Sprawdź ile zarabiają inni. Najlepiej poszukać informacji w internecie, popytać znajomych. Jest też coraz więcej ankiet dotyczących wysokości wynagrodzeń, robi je coraz więcej instytucji, więc warto do tych raportów sięgnąć.

Zaczynając rozmowę z szefem warto przede wszystkim zapytać przełożonego wprost, czy jest on zadowolony z naszych dotychczasowych osiągnięć czy pracy. Warto również podkreślić, że zajmowane stanowisko jest dla nas ważne, że praca w tej właśnie firmy jest dla nas istotnym punktem naszej kariery. Ponadto, jeśli podniosłeś swoje kwalifikacje poprzez kursy i szkolenia, poinformuj również szefa o tym fakcie. Przede wszystkim w sytuacji kiedy to Ty je opłacałeś. Nowa wiedza, którą możesz wykorzystać w pracy to także cenny argument. Dopiero w późniejszym czasie, gdy rozmowa już się rozwinie, warto wskazać, że obecna stawka wpływa na nas demotywująco i że chcemy podwyżkę, aby jeszcze lepiej móc wypełniać powierzone nam obowiązki. Takie przedstawienie sytuacji sprawi, że szef pozna nie tylko nasze osiągnięcia, ale również motywy, jakimi wnioskujemy chęć uzyskania dodatkowych pieniędzy.

Warto też spróbować wynegocjować dodatkowe świadczenia. Można negocjować z pracodawcą otrzymanie karnetów sportowych lub bonów żywieniowych. Tych świadczeń pozapłacowych jest bardzo dużo i tylko od nas zależy, jaką listę świadczeń ustalimy z pracodawcą.

Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz