czwartek, 13 sierpnia 2015

Porady jak po urlopie przyzwyczaić się do codzienności

Urlop był wspaniały, pełen wrażeń, relaksu i niezapomnianych przeżyć. W czasie odpoczynku nie ma czasu na myśli związane z pracą, jednak w ostatnim dniu wolnego powraca świadomość tego iż wakacje dobiegają końca, Już jutro trzeba wrócić do codzienności i problemów związanych z pracą. Sposobów na zapobieganie temu niezbyt przyjemnemu stanowi ducha jest co najmniej kilka. Najważniejsze to mieć świadomość, że wcale nie musimy doświadczyć depresji, nawet jeśli po przyjemnie i beztrosko spędzonym urlopie czeka na nas mnóstwo spraw w biurze. Trzeba spróbować sobie pomóc. Jak? Zapoznaj się z poniższym artykułem.Powrót do obowiązków po beztroskim wakacyjnym odpoczynku nie jest łatwy, lecz niestety konieczny. Pierwszym, koniecznym krokiem jest uświadomienie sobie, że wakacje się skończyły i nie warto robić z tego problemu. Warto też zapewnić sobie łagodny powrót do pracy. Jeszcze przed odejściem na urlop najlepiej jest zakończyć realizację wszystkich zadań albo przekazać część spraw swoim kolegom. Można przewidzieć, że po powrocie obowiązki nazbierane podczas nieobecności i tak będą niecierpliwie czekać - dobrze wobec tego nie zwiększać ich ilości czymś, co można było zrobić już wcześniej. Nasza wydajność zaraz po powrocie do pracy jest także dużo niższa niż ta sprzed urlopu. Nie przemęczaj się, pozwól sobie na łagodny powrót.

Aby spokojnie i w miarę bezstresowo powrócić do zawodowych obowiązków, dobrze jest też ustalić sobie pierwszego dnia pracy listę najważniejszych zadań, nie przesadzając jednocześnie z ich wagą. Planowanie może także objąć cały tydzień - nie da się bowiem nadrobić kilkutygodniowej nieobecności jednego dnia. Zaplanujmy sobie również, że zaraz po skończeniu obowiązków pierwszego dnia pójdziemy na ulubione lody, albo umówmy się z kimś na kawę lub piwo. Wtedy, mając coś miłego w perspektywie uda nam się łatwiej przeżyć godziny pracy zaraz po urlopie. Po przyjeździe z wczasów dobrym pomysłem jest uprawianie sportu, jazda na rowerze, basen lub bieganie. Wysiłek fizyczny rozładowuje stres, przez co lepiej będzie się nam przyzwyczaić do pierwszych dni w pracy.

Eksperci radzą aby pierwszym dniem po urlopie nie był poniedziałek lecz najlepiej (jeśli jest to możliwe) wtorek lub środa. Będziemy mogli odczuć, że weekend jest już niebawem i czeka na nas znowu chwila relaksu. Zadbajmy o pozytywne nastawienie: zostawienie sobie czasu rano na spokojną pobudkę, śniadanie w miłym nastroju i luksus jazdy do pracy bez pośpiechu. Dobrze i spokojnie zaczęty dzień ma szansę takim pozostać, jeśli będziemy mieli nad nim kontrolę, a nie na odwrót.

2 komentarze:

  1. Pomysł, żeby nie wracać do pracy w poniedziałek, tylko w jakikolwiek inny dzień tygodnia, jest genialny. Zapożyczyłam go od mojej koleżanki wiele lat temu i uważam, że to zapewnia naprawdę w miarę 'miękkie lądowanie' ;-) Uważam to za jeden z fajniejszych i bardziej przydatnych pomysłów dotyczących urlopu/pracy.

    OdpowiedzUsuń