poniedziałek, 14 września 2015

Brakujące doświadczenie – to przeszkoda do pokonania

Osoby zaczynające pracę znają zapewne ten problem bardzo dobrze – dobre wykształcenie, dyplom z wyróżnieniem lecz o znalezienie dobrej pracy jest bardzo ciężko. Na długiej liście wymagań pracodawcy oprócz wyższego wykształcenia i znajomości języków znajdujemy prawie zawsze następujące zdanie: "co najmniej x lat doświadczenia“. Ważne abyś wiedział, że wymagania te są przeważnie mocno wygórowane i przy odrobinie szczęścia możesz przekonać przyszłego szefa, że nawet bez długoletniej praktyki jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko.


Znaleźć pracę bez doświadczenie nie jest łatwo, ale nie jest to również zadanie nie do wykonania. Każdy przecież musiał stawiać gdzieś pierwsze kroki i zaczynać od przysłowiowego "zera". Najważniejsza jest nasza motywacja i chęć zdobycia pracy! Jeśli potrafimy uwierzyć, że się nam uda, to inni również będą mogli nam zaufać. Warto już w czasie nauki lub studiów pomyśleć o przyszłości. Znajdź interesujące strony, które będziesz obserwować lub sam zacznij pisać swojego bloga. Na rozmowie kwalifikacyjnej to będzie Twój wielki atut. Dołącz do społeczności osób, które mają podobne zainteresowania naukowe. Od takich kontaktów często zaczyna się fascynująca praca! Jeżeli jesteś na studiach, możesz również wyjechać na wymianę lub skorzystać z wielu programów pomiędzy poszczególnymi uczelniami. Dla pracodawcy będzie to interesujący punkt w Twoim CV i w pewnym sensie Twoje pierwsze międzynarodowe doświadczenie.

Obecnie młode osoby mają coraz więcej okazji, aby podjąć pierwsze kroki zdobycia zawodowego doświadczenia i tym samym uzupełnić życiorys. Zaangażuj się w działalność non profit lub jeśli to możliwe znajdź dorywczą pracę. Wykorzystaj staże i praktyki, aby sprawdzić, co najbardziej chciałbyś robić. W jakim dziale pracować? W średniej firmie czy korporacji? Dzięki temu znacznie łatwiej unikniesz rozczarowania i nie rozpoczniesz kariery zawodowej od pracy, w której się nie odnajdziesz. Wszystkie realizowane przez Ciebie działania przedstaw CV w formie korzyści płynących z udziału w nich. Każda z nich przybliża Cię do sukcesu, a w oczach przyszłego pracodawcy zwraca uwagę, dlatego warto odbywać ich jak najwięcej. Nawet parę przepracowanych godzin w tygodniu jest doświadczeniem w zawodzie.

Jeżeli opis stanowiska zawiera długą listę wymagań, którymi nie dysponujesz, postaraj się znaleźć inne obszary – wiedzy i umiejętności - i rozważyć, co innego możesz zaproponować w zamian. Przykładowo, może nie zarządzałeś zespołem w poprzedniej pracy, ale potrafisz kierować grupą wolontariuszy w fundacji, do której należysz. Z pewnością masz cechy, dzięki którym wyróżniasz się na tle innych pracowników. Jesteś nowy na rynku-  działasz na najwyższych obrotach, chłonąc wiedzę, jak gąbka. Jesteś elastyczny otwarty, z pełnym profesjonalizmem podchodzisz do nowej pracy.

2 komentarze:

  1. Młoda osoba nie ma doświadczenia zawodowego, ale może mieć przecież cechy poszukiwane przez pracodawców – inicjatywę, chęć i pasję do tego by się rozwijać :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeśli masz znajomości to i bez doświadczenia dostaniesz pracę... niestety taka jest realność!

    OdpowiedzUsuń