sobota, 10 października 2015

Jak często powinno się zmieniać pracę?

Lata przepracowane w jednej firmie to zazwyczaj stopniowy awans i więcej odpowiedzialności oraz dyscypliny. To pracownik lojalny i godny zaufania. Czy jednak osoba, która często zmienia prace charakteryzuje się przeciwnymi cechami? Czy jest to w ogóle możliwe, aby w czasie swojej całej kariery zawodowej pracować tylko dla jednego pracodawcy? Czy z CV z kilkoma miejscami pracy będziemy mniej lub bardziej wartościowi dla pracodawcy? Zrobiliśmy mały przegląd wszystkich przeciw i za.


Kiedyś było to jak najbardziej normalne, że pracuje się całe życie w jednym przedsiębiorstwie. W dzisiejszych czasach sprawa wygląda zupełnie inaczej. Częsta zmiana pracy w naszym pokoleniu to oczywistość. Zazwyczaj młode osoby, często studenci poszukujące swojego miejsca na rynku pracy i po odbyciu stażu zmieniają firmę na kolejną. W przypadku takich osób częste zmiany pracy są jak najbardziej zrozumiałe i usprawiedliwione. Rekruterzy coraz rzadziej patrzą negatywnie na pracowników ze zbyt dużą liczbą miejsc pracy w CV. To zrozumiałe, że zmiana pracy jest czymś naturalnym i może świadczyć o aktywności i energii pracownika.

Nie oznacza to jednak, że pracownik tylko z jednym miejscem pracy nie jest atrakcyjny dla pracodawcy. Wielu przedsiębiorców bardzo ceni sobie lojalność pracowników, którzy przepracowali w jednej firmie wiele lat. Jeśli ktoś przez dłuższy okres czasu pracował w jednym miejscu, ważne jest przeanalizowanie, co w tym czasie tam robił. Czy awansował, czy się rozwijał, czy zajmował się różnorodnymi zagadnieniami, wymagającymi ciągłego uczenia się i przystosowywania do nowych warunków. Jeśli tak to osoba ta jest bardzo atrakcyjnym kandydatem na szukane stanowisko. Wielu ludzi chce się po prostu rozwijać. Pojawienie się nowych technologii i branż powoduje, że na rynku pracy powstają zawody, których kiedyś w ogóle nie było .

Ostatecznie, wartość CV nie tyle zależy od mniejszej lub większej liczby miejsc zatrudnienia, ale od rozwoju i konsekwencji. Dużą różnorodnością zadań zarówno w jednej jak i w wielu firma może przemawia na naszą korzyść. W morzu możliwości chcemy mieć taką pracę, która nas satysfakcjonuje. Jeśli tak nie jest, jesteśmy skłonni szukać lepszej. Dla starszego pokolenia, a także dla osób, które długo pracowały w jednym miejscu, poszukiwanie nowej pracy to duży stres i ryzyko. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz