wtorek, 29 grudnia 2015

Wynagrodzenie to główny powód zmiany pracy wśród Europejczyków

W sondażu JOBkralle/JOBswype wzięło udział prawie 5 tysięcy osób, odpowiadając na pytanie: „Czemu myślisz o zmianie pracy?“. Wyszukiwarka pracy chciała w ten sposób dowiedzieć się, jakie są najczęstsze powody do szukania nowej pracy, a tym samym porzucenia starej pozycji. Dzisiejsi pracownicy mają inną mentalność niż przed laty – są bardziej elastyczni i otwarci na nowe wyzwania, gotowi na szybką zmianę otoczenia zyskując przy tym lepsze warunki zatrudnienia.

Jak wynika z ankiety przeprowadzonej we wszystkich krajach, w których strona JOBkralle/JOBswype jest dostępna (tzn. w Polsce, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Słowacji, Czechach, Anglii, Rumunii i na Węgrzech) głównym czynnikiem decydującym o zmianie pracy jest wynagrodzenie. Dobra pensja to podstawowy i najważniejszy element dla każdego, kto rozważa zmianę pracy, w krajach EU zdecydowana większość bo od 21 do 51 przyznaje, że aspekt finansowy jest najważniejszym powodem do zmiany pracy.Na co jeszcze Europejczycy zwracają uwagę przy decyzji o zmianie miejsca pracy? Jak wynika z ankiety, o ile samo wynagrodzenie nie jest głównym powodem na odejście i wybór nowego pracodawcy, istnieją jeszcze inne powody skłaniające do decyzji o szukaniu nowej pracy. Istotną kwestią jest przede wszystkim brak możliwości na rozwój kariery. W zależności od kraju, od 10% do 24% ankietowanych kieruje się przy wyborze pracy możliwością na awans zawodowy. Bogata oferta ścieżki kariery jest niezwykle ważnym elementem na jaki pracownicy zwracają uwagę. Na następnym miejscu uklasyfikowała się monotonność i nuda w miejscu pracy (w zależności od kraju, od 6% do 22%) jak i również stres i nawał obowiązków (w zależności od kraju, od 8% do 19%). Kolejnym ważnym czynnikiem okazały się nieporozumienia z innymi pracownikami (w zależności od kraju, od 4% do 10%) i konflikt z szefem (w zależności od kraju, od 3% do 95). Strach przed zwolnieniem jest istotnym powodem do zmiany pracy (w zależności od kraju, dla 5% do 9%).

Tak więc czynniki motywujące do zmiany pracy mogą być bardzo różne i zależą od indywidualnych potrzeb każdego zatrudnionego. Chociaż aspekt finansowy odgrywa zdecydowanie największą rolę to również pozostałe elementy wpływają na zadowolenie pracownika. Nic dziwnego, że najlepiej czujemy się w firmach, w których rozwój kariery jak i atmosfera panująca w firmie jest bardzo ważną kwestią. Jeżeli sytuacja  w miejscu pracy jest przyjazna, pracownicy są przyjaźnie nastawieni do powierzonej pracy, a przy tym znacznie efektywni w swoich zadaniach. Pozytywny klimat powinien być zasługą nie tylko pracowników, ale również osób zarządzających. Ważnym elementem jest współpraca i nie stwarzanie sytuacji konfliktowych, zachowując równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Dlatego też aby wybrać odpowiedniego pracodawcę warto jest wyszukać jak najwięcej informacji dotyczących firmy i odwiedzić fora opinii o pracodawcach, gdzie można dowiedzieć się najważniejszych informacji o danym pracodawcy. Zmiana pracy w dzisiejszych czasach jest czymś zupełnie naturalnym. Osoby, które otwierają się na nowe wyzwania oraz rozwój osobisty, mają duże szanse na osiągnięcie sukcesu na polu zawodowym.Badanie zostało przeprowadzone przez JOBkralle/ JOBswype w listopadzie 2015. Swój głos oddało w nim 4 800 osób z 9 krajów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz