niedziela, 10 stycznia 2016

Dlatego właśnie Twoje CV zostało odrzucone – 8 głównych powodów

Nie jest przyjemną rzeczą otrzymać odmowną odpowiedź na wysłaną aplikację. Jeszcze gorzej jest nie otrzymać w ogóle żadnej odpowiedzi, co zdarza się w miarę często gdyż rekruterzy zazwyczaj powiadamiają tylko te osoby, które przeszły do drugiego etapu rekrutacji. Masz wysokie kwalifikacje i idealnie pasujesz na stanowisko podane w ofercie pracy, a jednak okazuje się, że Twoje CV nie zostało pozytywnie rozpatrzone. Dlaczego tak się stało? Co mogło być tego powodem? Poniżej umieszczamy dla Was najczęstsze błędy popełniane przez osoby szukające pracę.
1. Brak klauzuli dotyczącej przetwarzania danych osobowych. Jeśli rekruter zauważy brak klauzuli to od razu wyrzuci naszą wiadomość do kosza. - Zła data określająca podstawę prawną w klauzuli lub też po prostu brak klauzuli w aplikacji, to typowe niedopatrzenia związane z tą Obecnie obowiązuje nowa klauzula, która zawiera adnotację o tekście jednolitym.

2. Twój adres mailowy nie był profesjonalny. Często zdarza się, że używamy adresu, który towarzyszy nam od lat, a jego nazwa nie jest poważna i często wywołuje rozbawienie. Warto jest zatem pomyśleć o założeniu konta składającego się tylko z naszego imienia i nazwiska.

3. Nie spełniłeś podstawowych wymagań. Jeśli wysyłasz swoje CV na wszystkie możliwe pozycje to nic dziwnego, że zostaje ono odrzucane. Przed aplikowaniem sprawdź czy masz wymagane doświadczenie, wykształcenie, itp. Jeśli wysyłasz CV w odpowiedzi na ofertę pracy, w której spełniasz wszystkie kwalifikacje, to na pewno masz większe szanse na to, że dostaniesz zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne

4. Napisałeś do złej osoby. Najczęściej aplikacje kandydatów muszą przejść przez dział HR, także pisanie do kogokolwiek z innego działu jest bezsensowne. Przed wysłaniem CV upewnij siŁ, czy na pewno wybrana przez Ciebie osoba jest odpowiedzialna za rekrutację w firmie.  

5. Zrobiłeś błędy ortograficzne. Jeśli nie jesteś orłem z gramatyki języka polskiego, poproś kogoś o sprawdzenie Twojego CV. To naprawdę bardzo ważne, aby wszystkie dane były wpisane poprawnie zarówno gramatycznie jak i stylistycznie.

6. Długie przerwy w zatrudnieniu. Stanowią często problem, bo nie wiadomo czym się zajmowałeś przez ostatnie lata. Nie wiadomo czy posiadasz jeszcze kontakty biznesowe, czy jesteś na bieżąco, itp.. Czasami lepiej wpisać niższe stanowisko, które się zajmowało albo takie z którego nie jesteśmy do końca dumni. Nigdy nie pisz również o swoich porażkach. Jeśli zostałeś zwolniony, powiedz o tym tylko pracodawcy, ale tylko w przypadku gdy sam cię zapyta.

7. Twój profil w mediach społecznościowych odbiega od prezentowanego wizerunku w CV. Nie zapominaj o tym, że wpisując w Google Twoje nazwisko, rekruterowi ukazuje się Twój otwarty profil na facebooku wraz z dwuznacznymi zdjęciami z ostatnich imprez. Może warto pomyśleć o profilu zamkniętym dla nieznanych nam osób?

8. Spóźniłeś się. Obsadzenie nowej pozycji trwa. w zależności od firmy, około 2 miesiące. Oznacza to również, że pierwsi kandydaci są zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjna już po miesiącu wyświetlania ogłoszenia. Nie zwlekaj zatem z szukaniem pracy i jak najszybciej aplikuj na nowe pozycje.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz