środa, 20 stycznia 2016

Zapunktuj na rozmowie kwalifikacyjnej

Najprawdopodobniej znacie już to uczucie: Wysyłając setki podań o pracę do firmy, oczekujemy z nadzieją, że w końcu zadzwoni telefon lub w skrzynce mailowej pojawi się ta „dobra” wiadomość. Gdy zostajemy zaproszeni na rozmowę o pracę czeka na nas najtrudniejsza część aplikacji – rozmowa w firmie. Jak powinniśmy się zachować? Na jakie pytania powinniśmy znać odpowiedź? Jak powinniśmy siedzieć? W najbardziej stresujących sytuacjach nawet najprostsze rzeczy mogą czasami wymykać się z pod kontroli. Zapoznaj się z naszymi radami, a dzięki nim zaprezentujesz się jako dobrze przygotowany profesjonalista, którego warto zatrudnić.


Na początek powinno się przedstawić sobie ubiór potencjalnego pracodawcy. Aby ułatwić sobie to zadanie, można poszukać w Internecie, popytać znajomych pracujących w tej samej branży lub samemu stworzyć obraz przyszłego szefa. Najważniejsze jest aby wyglądać schludnie i czysto. Każdy kto decyduje się na pracę w banku lub w biurze w żadnym wypadku nie powinien zapomnieć o dobrze skrojonej marynarce, białej koszuli, krawacie lub garniturze. Bądź dobrze przygotowany. Zapisz w swoim kalendarzu informację o tym, z kim jesteś umówiony, w jakim terminie, w jakim miejscu, na którą godzinę, a także na jakie stanowisko aplikowałeś. Wcześniej zdobądź jak najwięcej informacji o firmie i przećwicz rozmowę przed lustrem – to doda Ci tylko pewności siebie! Przechodząc przez recepcję pewnie i miłym tonem głosu przedstaw się, poinformuj z kim jesteś umówiony, na którą godzinę, a także jakiego stanowiska będzie dotyczyło spotkanie. Jeśli witająca nas osoba wyciąga rękę na przywitanie, powinniśmy odwzajemnić ucisk dłoni. Najlepiej stanowczo i pewnie. Usiąść powinno się dopiero gdy nas o to poproszą. Nie powinniśmy się wahać gdy zostanie zaoferowany nam (bezalkoholowy) napój, na przykład kawa lub woda. Podczas rozmowy powinno się dokładnie słuchać naszego rozmówcy, ale przede wszystkim opowiadać o sobie. Rozmowa o pracę przeprowadzona jest po to aby lepiej poznać kandydata, a może i przyszłego pracownika. Dlatego też wykorzystajmy tą szansę! Jeśli coś jest nie zrozumiałe, zapytaj o to uprzejmnie jeszcze raz. W ten sposób można uniknąć później kompromitującego pytania. Aby wyglądać bardziej stanowczo i sprawiać wrażenie pewnego siebie ważne jest aby utrzymywać stały kontakt wzrokowy z naszym rozmówcą. Następnym ważnym elementem jest odpowiednie tempo naszej wypowiedzi – optymalnie nie za szybko i nie za wolno.

To normalne, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej jesteśmy zdenerwowani. Nie powinniśmy jednak zapomnieć o mowie ciała, która może czasem niekorzystnie wpłynąć na przebieg rozmowy. Być może wydaje się nam to niezbyt przyjemne, ale najlepiej przyjąć pozycję podobną do tej, którą przyjął nasz rozmówca. Nawet gdy puszczają nam nerwy nie dozwolone jest bujanie się na krześle, szuranie nogami, lub bawienie się włosami. Ręce powinno się trzymać w miarę luźnie i położyć je na stole. Również nasze obydwie stopy powinny stabilnie dotykać podłogi. Chociaż przygotowujemy się na standardowe pytania, powinniśmy zwrócić uwagę aby odpowiedzi brzmiały autentycznie, przyjaźnie i pewnie. Przy odpowiedzi na każde pytanie powinniśmy uwzględnić, że wyszkolona osoba przeprowadzająca z nami rozmowę nie interesuje się tylko tym co odpowiemy, ale w jaki sposób to zrobimy. Zarówno forma odpowiedzi jak i reakcja na zadane pytanie będą później przeanalizowane. Również mimika i gestykulacja jest ważna. Wszelkie wahania lub spojrzenia na bok lub w dół, mogą oznaczać, że nie do końca mówimy prawdę. Kryteria rekrutera są znane od początku: Zachowanie kandydata powinno pasować do firmy. W rozmowie o pracę ważne są pytania, a każde pytanie ma swoje ukryte znaczenie. Jednak najlepszą strategią jest być sobą, czuć się pewnie i właśnie takim zachowaniem przekonać do siebie rekrutera!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz