wtorek, 22 marca 2016

Jak przetrwać czas próbny w nowej pracy – wskazówki

Rozpoczynając nową pracę jesteśmy zazwyczaj zatrudnieni początkowo na okres czasu próbnego, w zależności od firmy wynosi on około trzech miesięcy. Jest to czas, aby przekonać pracodawcę, że warto podjąć z nami współprace na stałe. To w jaki sposób się zaprezentujemy będzie miało wpływ na zatrudnienie nas lub zrezygnowanie z naszych usług. Nowa praca to zawsze nieco większy stres. Wchodzimy w nowe środowisko pracownicze, które rządzi się swoimi prawami. Nowi ludzie, nowe zadania, nowy przełożony – to wszystko sprawia, że czujemy zaciekawienie nową sytuacją i chcemy jak najlepiej wypaść, a nie wiedząc jakie zasady panują w firmie możemy odczuwać niepokój nową sytuacją. Jak zachowywać się podczas pierwszych dni w pracy? Oto nasze wskazówki:1. Pokaż, że jesteś odpowiedzialny! Staraj się wykonywać wszystkie zadania na czas i wywiązuj się ze swoich obowiązków. Słuchaj uważnie poleceń przełożonego i korzystaj z pomocy kolegów. Udowodnij, że jesteś prawdziwym wsparciem i odciążeniem zespołu, a koledzy z działu na pewno wystawią Ci dobre rekomendacje.

2. Nie krytykuj innych! Nowe środowisko to nowe zasady, których na początku jeszcze nie znasz. Zachowaj otwartość i obserwuj to, jak zachowują się inni -dzięki temu nie popełnisz gafy a jednocześnie szybciej poznasz nowe otoczenie.

3. Bądź punktualny! Będąc punktualnymi dajemy do zrozumienia przede wszystkim, że nam zależy. Punktualność świadczy o tym, że podchodzimy do obowiązków poważnie i odpowiedzialnie, oraz że szanujemy pracę oraz osoby, z którymi się umówiliśmy. Niektórzy nawet dostrzegają tutaj pewną zależność – punktualność jest wprost proporcjonalna do naszego zaangażowania. Im mniej nam zależy tym bardziej jesteśmy w stanie się spóźnić. I odwrotnie.

4. Obserwuj innych! Zaobserwuj jaka panuje atmosfera w Twojej nowej pracy. Zauważ, co wolno, a czego nie. Na co można sobie pozwolić w stosunku do szefa czy innych, a co nie jest mile widziane. Zachowaj pewną otwartość i rezerwę. Nie krytykuj innych w tych pierwszych dniach.

5. Zadawaj pytania! Jeśli czegoś nie wiesz, nie bój się pytać kolegów z pracy lub szefa. Dzięki temu nie popełnisz błędu. Zamiast zamknąć się w sobie i w wyznaczonym Ci miejscu pracy – spróbuj poznać firmę. Nie bój się zadawać żadnych pytań związanych z Twoja pracą – pokaż, że naprawdę Cię ona interesuje i chciałabyś wykonywać ją na najwyższym poziomie. Dzięki temu także nie popełnisz żadnego błędu.

6. Nie mów za dużo o byłej pracy! Staraj się nie porównywać swojego obecnego miejsca pracy do poprzedniej firmy. Siłą rzeczy będziesz wtedy musiał albo mówić źle o swoim byłym pracodawcy – a tego nie lubi żaden szef, lub też będziesz w zachwytach opowiadał o poprzedniej pracy i przez to nowa praca będzie wypadać blado, a koledzy z pracy zaczną unikać rozmów z Tobą.

7. Poproś o feedback! Pod koniec czasu próbnego spytaj się swojego przełożonego o ocenę Twojej pracy, postępów i oczekiwania względem Ciebie. Dzięki temu zorientujesz się jakie masz szanse na pozostanie w zespole. To pytanie możesz zadać również po pierwszych dwóch tygodniach pracy - będziesz miał wtedy czas zmienić coś na lepsze.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz