sobota, 30 kwietnia 2016

Na jakim etapie kariery znajdujesz się obecnie?

Kariera zawodowa dla wielu ludzi ma bardzo duże znaczenie. Ludzie mają różne marzenia, aspiracje, plany życiowe. Jednak sam wybór zawodu, jak i motywacja do podjęcia pracy, to dopiero początek drogi zawodowej. Istnieje bowiem wiele etapów i decyzji zawodowych, przez które trzeba przejść. Rynek pracy i ograniczona liczba oferowanych stanowisk pracy wymuszają na ludziach doskonalenia zawodowego bądź w ogóle zmiany zawodu. Współczesne pojęcie robienia kariery jest dla wielu dużym wyzwaniem. Czy wiesz na jakim etapie kariery się znajdujesz? Jeśli nie to koniecznie przeczytaj nasz artykuł i sprawdź jak najlepiej zaplanować swoją scieżkę zawodową.


Doradca ds. kariery Jörg Stegemann wyróżnia siedem różnych etapów kariery:

Etap 1 – Pierwsze dni lub tygodnie w nowej pracy: nowe zadania, nowi koledzy/koleżanki, nowi szefowie i kompletnie nowa firma lub nawet branża. Poznajesz wszystko od początku, możemy być podekscytowani zmianą i ciekawi nowych ludzi oraz stanowiska, jednak najczęściej czujemy też duże napięcie i obawy czy sprostamy nowym wyzwaniom.

Etap 2 sześć do dziesięciu tygodni po rozpoczęciu nowej pracy. W tym okresie nie jesteśmy już nowicjuszami, mamy podstawowe informacje o funkcjonowaniu firmy i znamy dobrze zakres swoich obowiązków.

Etap 3 – Po roku w nowej firmie jesteśmy dobrze zorientowani w działalności naszej firmy. Czas ten starczył na zaaklimatyzowanie się w nowym miejscu, poznanie kulturę organizacji oraz panujące w niej zwyczaje.

Etap 4 – Dwa do trzech lat po zatrudnieniu w firmie. Odnosimy coraz to większe sukcesy w pracy i zdarza się, że inni pracownicy przychodzą do nas po radę. Rezultaty są bardzo obiecujące, a przełożony jest zadowolony z takiego obrotu sprawy.

Etap 5 – Trzy do pięciu lat pracy w jednej firmie osiągamy swój najlepszy wyniki po kątem rozwoju zawodowego. Wiele osób w firmie uważa nas już za doświadczonego specjalistę w branży.

Etap 6 – Ujawniają się pierwsze niezadowolenia z obecnego miejsca pracy. Nie podoba się nam strategia firmy oraz wiele innych posunięć, które zostały dokonane. Pierwszy raz pojawia się myśl o zmianie pracy.

Etap 7 – Nasza coraz to mniejsza motywacja prowadzi ostatecznie do konfliktów z szefem i kolegami z pracy.


Po krótki podsumowaniu wszystkich siedmiu etapów kariery według Stegemanna można wywnioskować, że nawet najlepsza praca w pewnym momencie może przestać nas cieszyć i satysfakcjonować. Warto wtedy pomyśleć o nowych zawodowych wyzwaniach i zmianie pracy. Szkoda czasu na zamartwianie się – warto zaryzykować i zacząć szukać nowej pracy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz