poniedziałek, 16 maja 2016

Wyniki ankiety JOBkralle - Kobiety zarabiają ciągle mniej niż mężczyźni

Ze statystyk wynika, że wynagrodzenie kobiet jest średnio 15% niższe od wynagrodzenia mężczyzn. Według danych Unii Europejskiej prawie 10 lat temu różnica ta wynosiła ponad 17% - wynika z tego, że niewiele się od tego czasu zmieniło. Fenomen ten nazywany jest „Gender Pay Gap“- jest to luka płacowa, która ciągle utrzymuje się na wysokim poziomie. Obecnie obie płcie w takim samym stopniu rozwijają się zawodowo i budują scieżkę kariery. Jeśli chodzi jednak o równości finansową to nadal nie ma w tym temacie sprawiedliwości pomiędzy kobietami i mężczyznami. 


Jednak czy zjawisko to jest zauważalne wśród społeczeństwa? Wyszukiwarka pracy JOBkralle / JOBswype postanowiła zapytać swoich użytkowników czy w ich miejscu pracy kobiety otrzymują taką samą wypłatę co mężczyźni wykonując tą samą prace. Badanie przeprowadzono w Polsce jak i również w dziewięciu innych krajach europejskich.

Powodów, dla których zarobki pomiędzy kobietami i mężczyznami są różne jest na pewno bardzo wiele. Wszystko zależy od wykonywanego stanowiska, odpowiedniej negocjacji przy rozmowie kwalifikacyjnej czy też osobiste preferencje. Nie jest prawdą jednak, że kobiety są w pracy mniej efektywne. Często świadomość czekających na nie obowiązków domowych motywuje je do szybszego uporania się z zdaniami w pracy. Bardzo często przy negocjacjach płacowych kobiety wykazują się znacznie mniejszą stanowczością i pewnością siebie. W pracy również rzadziej upominają się o podwyżki. 

Według przprowadzonej ankiety na polskiej stronie JOBkralle wynika, że aż 29% użytkowników przyznaje, że kobiety zarabiają mniej od mężczyzn. 58% ankietowanych uważa, że nie ma różnicy pomiędzy zarobkami, a 13% nie jest pewnych co do wysokości wynagrodzenia kobiet i mężczyzn. Problem różnicy w wysokości wynagrodzeń kobiet i mężczyzn to nie jest wyłącznie polski kłopot. Również w krajach EU - takich jak Niemcy, Austria, Węgry, Szwajcaria czy też Wielka Brytania, średnio od 20% do 52% przyznaje, że różnica w zarobkach jest zdecydowanie zauważalna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz