sobota, 30 lipca 2016

Zrób dzisiaj, co masz zrobić jutro ... jak najlepiej zmotywować siebie samego o działania

Na pewno nie jest Ci obca sytuacja kiedy to masz zabrać się do zrobienia ważnej rzeczy jednak cały czas przekładasz to na później. Zawsze pojawia się ten sam problem - nie potrafisz zacząć, a to sprawia, że wszystkie plany ciągle pozostają w sferze marzeń. Trudno jest zabrać się do działania i postawić czoło zazwyczaj nie do końca przyjemnemu zadaniu. Dlatego już dziś spróbuj wprowadzić w życie długofalowe zmiany! Jak to zrobić i zmotywować się do działania? Powinniśmy jak najpełniej wykorzystać minuty, godziny, dni, miesiące i lata, które są nam dane. Wtedy mówimy o zarządzaniu sobą w czasie, a nie o zarządzaniu czasem. Jak zmobilizować się do działania - oto najważniejsze naszym zdaniem wskazówki:


1. Zacznij natychmiast! Reguła 72 godzin mówi, że prawdopodobieństwo zrobienia zaplanowanej rzeczy jest stosunkowo duże w przeciągu 72 godzin po otrzymaniu zadania, Jeśli po tym czasie zadanie nie zostanie wykonane lub zaczęte. Prawdopodobieństwo jego ukończenia drastycznie spada.

2. Na początek zrób to najtrudniejsze zadanie! Jeśli zaczniemy od najtrudniejszego bądź najmniej przyjemnego zadania to reszta okaże się już jazdą z górki.

3. Podziel swój cel na części! Mały krok naprzód sam w sobie nie jest czymś doniosłym, ale wystarczająco dużo kroków może sprawić, że zajdziesz bardzo daleko. Pragnienie natychmiastowego sukcesu, bez przygotowania planu i przemyślenia strategii może być nieskuteczne.

4. Zapisz korzyści, które otrzymasz po zrobieniu zadania! Weź czystą kartkę i długopis i wypisz wszystkie korzyści, jakie Ci tylko przyjdą do głowy w związku z wykonaniem Twojego zadania. Napisz co zyskasz, jak już zrealizujesz swój cel.

5. Znajdź motywujący cel! Nie wystarczy wyznaczyć cel - trzeba jeszcze mieć bardzo silną świadomość korzyści, które nam przyniesie i poczuć te korzyści na poziomie emocjonalnym. Aby to się zadziało, wyobraź sobie bardzo szczegółowo, jak się będziesz czuł/czuła, gdy osiągniesz swój cel, co będzie możliwe, co się zadzieje w Twoim otoczeniu, jakie dobre zmiany odczujesz.

6. Nagradzaj się za częściowe sukcesy! Czasami obierasz sobie długoterminowy cel, który wydaje się przerastać i przytłaczać. Wtedy szybko tracisz motywację, usypia Cię myśl, że masz jeszcze kilka miesięcy na osiągnięcie danego celu. Dlatego zaplanuj nagrodę dla siebie samego już po wykonaniu pewnej części zadania!  Co zrobisz gdy uda Ci się wykonać zadanie dobrze? Zjesz coś słodkiego? Pójdziesz do kina? Pozwolisz sobie na godzinę relaksu?

7. Myśl pozytywnie! Odrzucaj wszystkie złe przeczucia. Kontroluj swoje myśli, i wsłuchuj się w swój głos wewnętrzny. Masz go tak jak każdy, ale pewnie rzadko go słuchasz. Pora to zmienić! Jeśli słyszysz negatywne myśli, natychmiast powiedz im „stop”, wyrzuć je z głowy i zastąp pozytywnymi. Wyrób sobie nawyk pozytywnego myślenia. Masz ogromne możliwości i uwierz w to, a będziesz działać dużo lepiej. Co więcej, perspektywa sukcesu natychmiast pobudzi Twoją motywację


8. Zaplanuj wcześniej! Dokładnie zaplanuj to, co masz do zrobienia. Świadomość tego, jak ma wyglądać efekt, nie zawsze wystarczy. Eksperci polecają planowanie dnia poprzedniego wieczora, dla mnie wygodniej jest to robić rano.  Planowanie pozwala na ujrzenie również całego procesu, nie tylko efektu. Każde skomplikowane zadanie jest złożone z najprostszych elementów. Dlatego gdy dokładnie wypiszesz sobie poszczególne kroki, które doprowadzą Cię do osiągnięcia danego celu, łatwiej będzie Ci zabrać się za poszczególne elementy procesu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz