piątek, 30 września 2016

Odpowiednie słowa klucz w liście motywacyjnym - Twoim kluczem do nowej pracy

Nie jest prosto znaleźć odpowiednie słowa pisząc list motywacyjny. Ten wywierany nacisk jest tym większy im większe postawione są wymagania na dane stanowisko pracy. Najlepszą radę, którą możemy dać w tej sytuacji: napisz tak list motywacyjny, by jak najlepiej pasował do oferty pracy. Najlepiej zrobić to za pomocą odpowiednich słów kluczy. Wyjaśnimy co to dokladnie znaczy oraz jak i gdzie możesz je znaleźć.


Najprościej powiedziane - Słowa klucz to fachowe wyrażenia z dziedziny zawodowej, którymi posługują się specjaliści. Do tego zaliczają się również cechy, którymi charakteryzują się przedstawiciele danego zawodu. Gdy oni używają tych słów w rozmowie, wiesz natychmiast w jakiej branży te osoby pracują. Jesteś w stanie również rozpoznać czy ta osoba jest specjalistą po tym w jaki sposób te słowa klucze używa. W takiej samej sytuacji jest właśnie potencjalny pracodawca czytając Twój list motywacyjny. Odpowiednie słowa klucz, mądrze i świadomie umiejscowione dowodzą  nie tylko o twoich kwalifikacjach ale też sygnalizują o Twoim doświadczeniu w danym obszarze bądź branży.

Jeśli masz już doświadczenie w branży, nie powinieneś mieć najmniejszego problemu z wyborem właściwych słów kluczy. Co jeśli zaczynasz dopiero swoja przygodę, bądź nie jesteś  pewien? W takim wypadku zaleca się tzw. Brainstorming (engl. Burza mózgu), do którego możesz zaangażowac także innych. Jako pierwszy krok zastanów się, jakie cechy i kwalifikacje dla danej oferty pracy są pożądane a nastepnie zanotuj hasła- słowa klucz. Poproś również znajomych o pomoc, by nic nie przeoczyć. Najlepszym rozwiązaniem byłoby doradzić się specjalisty w tej dziedzinie. Pomocne może okazać się utworzenie profilu na portalu społecznościowym, który łączy osoby skupione na rozwoju kariery. Tam znajdziesz w opisach słowa klucz i możesz je porównać ze swoimi zanotowanymi wcześniej hasłami.

Nie zapominajmy również o samych ogłoszeniach o pracę, które są skarbnicą takich słów. Firma, która poszukuje pracowników używa słów kluczowych własnie w ofertach pracy. Doświadczeni rekruterzy chcą w ten sposób bezpośrednio trafić do grupy docelowej. Przeczytaj uważnie tekst zamieszczonej oferty pracy zwracając szczególną uwagę na fachowe pojęcia. Odkryjesz je w opisie obowiązków w ramach pracy oraz w wymaganiach dla kandydatów.

Na sam koniec- dobra ogólna rada: Nie przesadź z ilością użytych słów kluczy w liście motywacyjnym. Powinien być on tak napisany, by laik w tej dziedzinie również zrozumiał przekaz. Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz