piątek, 28 października 2016

Coraz więcej Europejczyków życzy sobie, by opieka nad dzieckiem była zapewniona w miejscu pracy

Temat opieki nad dzieckiem w miejscu pracy widocznie przybrał na znaczeniu w przeciągu ostatnich lat. Pracownicy oraz pracodawcy z różnych krajów twierdzą, że świadomość oddania małego dziecka pod opiekę w firmie bądź blisko niej stanowiłoby komfort psychiczny. Wielkim plusem takiego rozwiązania jest oszędność czasu, który poświęcamy by zawieźć pociechę do przedszkola na drugi koniec miasta a później jazdę do pracy. Jobkralle przeprowadziło ankietę wsród internautów, czy życzyliby sobie opieki w miejscu pracy.W niektórych krajach rzadkością są jeszcze takie rozwiązania opcji opieki nad dziećmi w miejscu pracy. Natomiast w Szwecji, Wielkiej Brytani oraz Stanach Zjednoczonych takie rozwiązanie jest na porządku dziennym i sprawdza się doskonale. Przykładem jest bank inwestycyjny  „Goldman Sachs“, który ma siedzibę w Londynie. W 2003 roku otworzyli w swojej placówce przedszkole dla dzieci pracowników. Ponadto po skończeniu urlopu macierzyńkiego zapewniają bezpłatną opiekę nad dzieckiem przez 4 tygodnie by tym samym ułatwić rodzicą powrót do życia zawodowego. Opieka nas dzieckiem zapewniona jest przez cały czas, by rodzice mogli pracować w pełnym wymiarze godzin.

Wynik ankiety nie budzi zdziwienia. Żaden z dziesięciu ankietowanych krajów nie wypowiedział się przeciw zapewnieniu opieki w miejscu pracy. Najmniejszy odsetek głosujących na tak to Niemcy, którzy stanowią 64% zwolenników, maksymalna część bo 87% Węgrów opowiedziała się za.

Choć koncept ten wydaje się być wyszukanym i wymaga nakładu środków finansowych oraz odpowiedniego zagospodarowania wolnej przestrzeni, nie może być bagatelizowany. Jeśli tylko dana firma stoi za takim rozwiązaniem, ma wiele możliwości. Małe firmy mogą się zjednoczyć i wspólnie zorganizować opiekę nad dziećmi swoich pracowników, bądź choć na część czasu pracy zaoferować nadzór. Inne przedsiębiorstwa pozwalają swoim pracownikom na przyprowadzenie ze sobą dzieci do pracy w podbramkowych sytuacjach.

Istnieje wiele rozwiązań jak zorganizować opięke nad dziećmi w miejscu pracy. Każda firma musi sama zdecydować w jakiej formie najlepiej to zapewnić. Jest to z pewnością koncept, który ma potencjał i będzie owocował rozwojem w przyszłości.

W tej wrześniowej w ankiecie wzięło udział 1000 ankietowanych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz